S7 Group už nechce podíl v Cyprus Airways

20.04.2021 - EvropaRuská letecká skupina S7 Group zamýšlí podle serveru Flightglobal prodat svůj podíl v kyperské letecké společnosti Charlie Airlines, která operuje pod značkou Cyprus Airways. Důvod proč se S7 Group chce zbavit svého podílu skupina nezveřejnila, nepochybně však souvisí s dopady současné pandemie koronaviru. Podle některých zpráv S7 nyní preferuje výraznější orientaci na domácí ruský trh.

Cyprus Airways provozují od svého založení dva pronajaté Airbusy A319 (foto: Anna Zvereva/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

S7 Group drží v Charlie Airlines 36,8 % akcií od založení této společnosti v roce 2016. Konsorcium kyperských investorů se tehdy dohodlo s S7 na spolupráci a investici do nové aerolinie, která měla vyplnit prostor uvolněný po krachu původních Cyprus Airways o rok dříve. Načasování vzniku nové aerolinie bylo příhodné, krátce před tím podepsaly Rusko a Kypr dohodu o vzájemné liberalizaci letecké dopravy.

Charlie Airlines získaly po dohodě s kyperským ministerstvem financí právo používat značku Cyprus Airways na deset let s možností prodloužení o dalších pět let. Charlie Airlines zahájily provoz 1. června 2017, kdy pod značkou Cyprus Airways otevřely první linku z Larnaky do Petrohradu.

S vystoupením ruské skupiny ztratí Charlie Airlines silného investora, který společnosti pronajímal i své dva Airbusy A319. S7 rovněž zajišťovala výraznou orientaci na Rusko, kdy společnost vedle Petrohradu létá také do Moskvy. Nicméně je předčasné spekulovat jaké dopady bude mít prodej podílu na samotnou společnost. Ta se nyní připravuje na start letní sezóny a podrobnosti letního letového řádu mají být oznámeny v příštích dnech.

Témata