Qatar Airways mají zájem o podíl ve Rwandair

06.02.2020 - AfrikaZástupci Qatar Airways jednají o možnosti kapitálového vstupu do Rwandair a získání podílu ve výši 49 %. Podle agentury Reuters jednání potvrdil včera na konferencvi v Doze šéf katarského dopravce Akbar Al Baker. Rwandair je rozvíjející se národní letecká společnost Rwandy, která zahájila provoz v roce 2003. V současnosti drží rwandský stát ve Rwandair podíl ve výši 99 %.

Rwandair - Airbus A330-200 (foto: Pedro Aragão/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0)

Zájem Qatar Airways o Rwandair přichází krátce poté, co katarský dopravce podepsal vloni v prosinci s rwandskou vládou memorandum o porozumění o získání 60% podílu v nově budovaném letišti Bugesera International. To se staví 25 kilometrů jihovýchodně od Kigali a má být v budoucnu hlavním letištěm v zemi. Letiště by mělo být uvedeno do provozu za pět let s kapacitou 7 milionů cestujících ročně. Do roku 2032 má dojít k rozšíření letiště na kapacitu 14 milionů pasažérů ročně.

Podle Al Bakera se dívá Qatar Airways na Afriku jako možnou příležitost. Je zde velká poptávka po letecké dopravě, nicméně spojení je špatné. Qatar Airways by rovněž mohl na Rwandair přesměrovat část svých cestujících mířících na africký kontinent. Vzhledem k letecké blokádě Kataru některými arabskými zeměmi jsou letouny Qatar Airways nuceny vzdušný prostor blokujících států oblétat, což zvyšuje náklady na provoz. Na zahraniční letecké společnosti směřující do Kataru se blokáda nevztahuje.

Reklama společnosti Rwandair (zdroj: Rwandair/YouTube)

Společnost Rwandair v posledních letech rychle expanduje s cílem využít výhodné polohy hlavního města Kigali a vybudovat středoafrický hub. V roce 2016 společnost zařadila do své flotily první dálkový letoun, Airbus A330-200. O rok později zahájil Rwandair dálkové lety do Evropy otevřením linky do Londýna a Bruselu. Od loňského roku společnost létá také čínského Kantonu s mezipřistáním v Bombaji. Zajímavá je rovněž vloni otevřená linka do izraelského Tel Avivu.

V současnosti již Rwandair létá do více než 30 destinací v 27 zemích Afriky, Evropy a Asie. Flotila se skládá z dvanácti letadel typů Bombardier Q400, CRJ900ER, Boeing 737-700, 737-800, Airbus A330-200 a A330-300. Rwandair má objednány dva letouny A330-900neo, které by měly být dodány v letošním roce. Společnost rovněž dříve objednala dva Boeingy 737 MAX 8, které zatím nebyly dodány.

Rwandair - Boeing 737-700 (foto: Björn Strey/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Qatar Airways významně investuje do jiných leteckých společností. V posledních letech firma získala podíly v leteckých společnostech LATAM, Air Italy, Cathay Pacific, China Southern Airlines a v koncernu IAG, který zastřešuje British Airways. Iberii a další aerolinie.

Štítky