Qatar Airways získaly podíl v China Southern Airlines

02.01.2019 - Asie & AustrálieBez větší publicity vstoupily Qatar Airways do čínské letecké společnosti China Southern Airlines. Dnes katarský dopravce oznámil, že 28. prosince 2018 v rámci své investiční strategie dokončil koupi 5 % akcií China Southern Airlines. Společnost je po American Airlines druhou zahraniční leteckou společností, která investovala do nákupu akcií této významné čínské aerolinie.

Boeing 787 Dreamliner v barvách China Southern Airlines (foto: Adrian Pingstone/Wikimedia Commons - Public Domain)

Podle šéfa Qatar Airways, Akbara Al Bakera existují možnosti pro spolupráci a budování dlouhodobého vztahu, který by přinesl výhody zákazníkům obou leteckých společností. Investice rovněž zapadá do strategie Qatar Airways, který nakupuje podíly v nejvýznamnějších leteckých společnostech. Katarský dopravce tak drží podíl 20 % v koncernu IAG, který zastřešuje letecké společnosti British Airways, Iberia, Aer Lingus a Vueling. V latinskoamerické skupině LATAM drží 10 % a téměř stejný podíl má v hongkongské Cathay Pacific. V Air Italy mají Qatar Airways dokonce podíl ve výši 49 %.

China Southern Airlines byly založeny v roce 1988 a v roce 2016 přepravily 84,9 milionů cestujících. Podle počtu přepravených cestujících se tak jedná o šestého největšího leteckého dopravce na světě. Flotila se skládá z více než 600 dopravních letadel a co do počtu letadel je největší leteckou společností v Asii. China Southern Airlines má podíly v dalších čínských aeroliniích, v v Chongqing Airlines, Guizhou Airlines, Shantou Airlines, Xiamen Airlines a Zhuhai Airlines. V listopadu vydaly China Southern Airlines prohlášení, že k 1. lednu 2019 opustí alianci SkyTeam, ve které byly od roku 2007.

Témata