Qantas uspíší zahájení mezinárodních letů

23.10.2021 - Asie & AustrálieAustralská letecká společnost Qantas Airways oznámila, že uspíší zprovoznění letů z Austrálie do Londýna a Los Angeles na první možný termín, od kdy budou platit nová, volnější pravidla příjezdu do Austrálie. Teritoria Victoria a Nový Jižní Wales, který je díky největšímu australskému městu Sydney nejlidnatějším teritoriem Austrálie, minulý týden upřesnila, že nový režim má u nich jakožto 2 pilotních teritorií začít platit již od 1. listopadu.

Qantas proto vypraví první let z Los Angeles již 30. října, tak aby přiletěl do Sydney 1.11. již v prvních hodinách nového volnějšího režimu. Volnější režim ovšem neznamená možnost návštěvy zahraničního turisty. V první fázi je volnější režim určen australským občanům, občanům s trvalým pobytem v Austrálii a jejich přímým rodinným příslušníkům. Podmínkou je jejich očkování, test před odletem a po příletu do Austrálie. První let z Londýna-Heathrow plánuje Qantas na 1.11.

Podle CEO Qantasu, Alana Joyce, pozoruje dopravce v posledních týdnech po oznámení vlády o listopadovém rušení přísné karantény strmý nárůst zájmu o vypsané mezinárodní lety. Jejich prodeje dokonce překonaly prodeje na vnitrostátní lety, které jako jediné Qantas dosud provozoval. Alan Joyce si myslí, že to je díky obrovské touze australanů shledat se na vánoce konečně se svou rodinou a příbuznými. Tato setkání totiž byla kvůli pandemii již přes dva roky velmi problematická ne-li zcela nemožná. Tam kde to bude možné, obnoví Qantas svá původní spojení. Jejich obnovení však nezávisí jen na australské vládě, ale také na přístupu zahraniční vlády k omezením cestování v souvislosti s pandemií. Alan Joyce by rád viděl dohodu zejména s Indonésií, kde zejména ostrov Bali byl před pandemií oblíbenou turistickou destinací australanů. Těm teď totiž začíná letní roční období. Dohoda by byla podle něj také vhodná i s Čínou, významným obchodním partnerem Austrálie.

Nyní dopravce oznámil rozpis spouštění mezinárodních letů na příští 3 měsíce:

Ze Sydney obnoví tedy nejprve od 1.11.2021 lety do Los Angeles a Londýna (přes Darwin), od 23.11. i do Singapuru. Poté začátkem prosince spustí linku do hlavního města Indie - Dillí, do Tokia a na Fidži. Před vánoci se má spustit též linka do Vancouveru a do Honolulu. V lednu 2022 budou spuštěny linky do Johannesburgu (Jižní Afrika) a Bangkoku (Thajsko).

Další linky spustí Qantas i z Melbourne. A to v listopadu do Londýna a Singapuru a před vánoci do Los Angeles.

přehled spouštěných mezinárodních letů společnosti Qantas (zdroj: Qantas)

Zájem po mezinárodních letech je tak obrovský, že dopravce plánuje od prosince znovu povolat všech 11.000 zaměstnanců, kteří po dobu pandemie nebyli pro chod společnosti potřeba. Qantas rovněž vrátí v dubnu 2022 (o 3 měsíce dříve než původně plánoval) do provozuschopného stavu 2 ze 12 zakonzervovaných vlajkových letadel své flotily - Airbusů A380. V průběhu roku 2022 plánuje Qantas uvést do provozu další 3 Airbusy A380, a dalších 5 do začátku roku 2024. 2 Airbusů A380 se společnost zřejmě definitivně zbaví. Současně vede Qantas nyní i rozhovory s Boeingem o uspíšení dodávek 3 Dreamlinerů 787-900, tak aby mohl přidávat v prvních měsících roku 2022 další zahraniční destinace. Qantas totiž po dobu pandemie létal jen na vnitrostátních letech a krátkodobě v době platnosti cestovní bubliny též i na Nový Zéland.

Airbus A380 na letišti v Los Angeles, srpen 2010 (foto: Moto "Club4AG" Miwa , Wikimedia Commons, CC-BY-2.0)

Témata