Qantas Airways a Air New Zealand hlásí silnou poptávku po létání

22.04.2021 - Asie & AustrálieAustrálie a Nový Zéland patří díky své geografické izolované poloze mezi země, kterým se díky striktním omezením příjezdu do země daří úspěšně bránit šíření koronaviru. Včera celkový denní přísůstek počtů případů nemoci Covid-19 v Austrálii dosáhl jen čísla 15 osob z celkových 25,7 miliónů obyvatel. Nový Zéland hlásí dokonce jen 2 nové případy z 5 miliónů obyvatel. Vlády obou zemí se díky příznivému vývoji pandemie rozhodly od pondělí 19. dubna k zavedení tak zvané cestovní bubliny, kdy při cestách mezi oběma státy odpadly omezení týkající se karantény po příjezdu.

Boeing 737-800 společnosti Qantas odlétá z letiště Queenstown na Novém Zélandu, listopad 2009 (foto: NewZelandView.com , Wikimedia Commons)

"Poprvé po 400 dnech mohou lidé někam cestovat bez nutnosti absolvovat dlouhou karanténu. Do destinací na Novém Zélandu jsme z australských letišť přidali 16 zpátečních letů a všechny se velmi rychle zaplnily", řekl australské televizi ABC Alan Joyce, výkonný ředitel letecké společnosti Qantas. Podle něj se tak společnosti vyplácí aktivita na poli preventivních opatření proti šíření viru. Společnost Qantas nakoupila, aktivně využívá a pomohla zdokonalit firmě Honeywell robotické zařízení na dezinfekci kabiny letadla ultrafialovým světlem.

Honeywell UV Cabin Systems (zdroj: společnost Honeywell)

Podle CEO Qantasu lze díky rychlému pokroku vakcinace v USA očekávat, že vlády Austrálie a Nového Zélandu v dohledné době přistoupí k rozšíření cestovní bubliny též i o USA. USA sice za včerejšek sice ještě hlásily přes 65 tisíc nových denních případů nemoci na 332,5 miliónu obyvatel, avšak současně již hlásí přes čtvrtinu plně naočkovaných obyvatel. Jednu dávku vakcíny již v USA obdrželo 40 % lidí. Dosažení podobně příznivé epidemiologické situace v USA jako v Austrálii nebo na Novém Zélandu se tak zdá být nyní jen otázkou času.

Případ nárůstu poptávky po zavedení cestovní bubliny mezi Austrálií a Novým Zélandem jen ukazuje jak výrazná je v současnosti touha lidí po opětovném svobodném cestování.

Airbus A321neo v barvách společnosti Air New Zealand na letišti v Aucklandu, srpen 2019 (foto: Biponacci, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Štítky