Šéf Qantasu Alan Joyce končí dříve, než bylo plánováno

05.09.2023 13:36 - Asie & Austrálie



Australská letecká společnost Qantas Airways dnes oznámila, že její výkonný ředitel Alan Joyce k dnešnímu dni skončil ve své funkci. Joyce tak oproti původním plánům o dva měsíce urychlil svůj odchod z funkce ředitele do důchodu, který byl plánován na listopad. Od zítřejšího dne se má ujmout funkce výkonné ředitelky společnosti Vanessa Hudsonová.

Alan Joyce na snímku z roku 2017 (foto: Qantas Airways)

Joyce odchází z funkce po několika týdnech vyšetřování australskou Komisí pro hospodářskou soutěž a ochranu spotřebitele (ACCC). Před několika dny ACCC uvedla, že Qantas prodával letenky na lety, které byly dříve zrušeny. Například v období od května do července 2022 společnost takto prodávala letenky na více než 8000 letů, aniž by informovala o jejich zrušení. Zjištěn byl případ, že společnost prodávala lety až 47 dnů po jejich zrušení. Podle předsedkyně ACCC Gina Cass-Gottliebové by za toto porušení práv spotřebitele, měla být uložena Qantas rekordní pokuta ve výši až 250 milionů australských dolarů.

Qantas se dostal pod palbu kritiky také kvůli voucherům vydávaným v době pandemie koronaviru. Podle zákazníků společnost stanovila přísné podmínky pro uplatnění voucherů. Vzhledem k růstu cen letenek navíc nebylo možné získat náhradou stejnou hodnotu.

„V posledních několika týdnech, kdy se na Qantas soustředí pozornost, a události z minulosti mi jasně ukazují, že společnost se musí prioritně posunout ke své modernizaci. To nejlepší, co mohu za těchto okolností udělat, je urychlit svůj odchod do důchodu a předat vedení společnosti Vanesse a novému týmu manažerů,“ uvedl Alan Joyce.

Alan Joyce na návštěvě amerického Boeingu v roce 2012 (foto: Jetstar Airways/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Alan Joyce je irsko-australský manažer, který po dokončení vysokoškolských studií v Dublinu, začal pracovat u společnosti Aer Lingus. V roce 1996 se přesunul do Austrálie a do dnes již neexistující společnosti Ansett Australia. Zde se podílel na strategii a plánování rozvoje sítě. Od roku 2000 pak působil u Qantas Airways, kde byl v roce 2003 jmenován ředitelem dceřiné nízkonákladové aerolinie Jetstar Airways. V roce 2008 se pak stal výkonným ředitelem Qantas. Ve společnosti Qantas tak působil téměř 23 let z toho patnáct let na pozici šéfa společnosti.

Témata