Qantas upustil od plánů na převzetí Alliance Airlines

21.10.2023 15:08 - Asie & AustrálieLetecká společnost Qantas Airways již nechce převzít australskou aerolinii Alliance Airlines, jak dosud plánovala. Qantas, který drží téměř 20 % akcií Alliance Airlines, podal v květnu loňského roku nabídku na převzetí zbylých akcií za 611 milionů australských dolarů. Letos v dubnu však australský úřad pro hospodářskou soutěž ACCC akvizici Alliance Airlines zablokoval s tím, že by mohlo dojít ke zvýšení cen pro spotřebitele a snížení kvality služeb.

Qantas a Alliance Airlines oznámily ukončení plánované akvizice ve společném prohlášení. Qantas plánuje ponechat si svůj podíl a s Alliance Airlines nadále spolupracovat při provozu regionálních linek po Austrálii.

Alliance Airlines - Embraer 190 (foto: Mitchul Hope/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Společnost Alliance Airlines byla založena jako charterový dopravce. Postupně se její flotila rozrostla ze tří až na více než 70 letadel. V současnosti společnost provozuje 33 letadel Embraer 190, 14 Fokkerů 70 a 25 F100. Vedle příležitostných charterů v Austrálii a na Novém Zélandu společnost zajišťuje leteckou přepravu pro zaměstnance těžebních společností na více než dvacítku lokalit. Od letošního roku pak Alliance Airlines také provozuje pravidelné lety pod vlastní značkou.

Další aktivitou je pak ACMI pronájem letadel a zajištění letů pro jiné dopravce. V minulosti společnost zajišťovala lety pro Virgin Australia, od roku 2021 pak létá se svými Embraery 190 na regionálních linkách pro Qantas.

Nyní na linkách Qantasu létá pod značkou QantasLink celkem 23 letadel Alliance Airlines. Qantas nyní v prohlášení také oznámil, že uplatní opci a navýší počet pronajatých letadel od Alliance Airlines o další čtyři na celkových 30 letadel. Podle Qantasu právě spolupráce s Alliance Airlines umožnila společnosti otevřít nové linky a zlepšit konektivitu.

Embraer 190 společnosti Alliance Airlines v livery QantasLink (foto: Bahnfrend/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Témata