Polovina zaměstnanců Air Malta bude propuštěna

18.01.2022 - EvropaLetecká společnost Air Malta ve snaze přežít současné těžké období se rozhodla propustit polovinu svých zaměstnanců. Rozhodnutí oznámil v pátek maltský ministr financí Clyde Caruana. Počet zaměstnanců tak bude snížen z 890 na 420. Administrativním pracovníkům bude nabídnuta možnost dobrovolného přechodu na jiné pozice ve veřejném sektoru.

Snížení počtu zaměstnanců by mělo společnosti ušetřit zhruba 15 milionů eur ročně. Společnost tyto úspory potřebuje, protože podle Caruana nyní prodělává 170 tisíc eur denně (4,1 milionů korun). Navržená státní pomoc společnosti ve výši 290 milionů eur (zhruba 7 miliard korun) během pěti let zatím nebyla schválena.

Air Malta - Airbus A320neo (foto: Anna Zvereva/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Management Air Malta také počítá s rušením ztrátových linek. To je změna oproti postoji ze začátku tohoto měsíce. Tehdy společnost výrazně proškrtala svůj letový řád v reakci na šíření nové varianty omikron. Air Malta tehdy uvedla, že sice zredukovala frekvence letů, ale i nadále budou provozovat všech šestnáct linek zimního letového řádu. Do budoucna chce management také prozkoumat možnost letů z nových základen mimo Maltu.

Maltský trh podobně jako další středomořské ostrovy trpí značnou sezónností zájmu cestujících. Dalším společným faktorem je nástup nízkonákladových aerolinií, které začaly drasticky snižovat podíl tradičních domácích dopravců na trhu. V případě Malty je to zejména expanze Ryanairu, který má na ostrově svou základnu. Air Malta má v současnosti na domácím trhu podíl jen 30 %.

Dalším opatřením má být refinancování nových letadel Airbus A320neo. V současnosti má společnost ve své flotile čtyři stroje A320neo, které doplňují tři Airbus A320. Společnost již zveřejnila poptávku na refinancování těchto letadel.

Kvůli současné situaci Air Malta opustila plány na zahájení dálkových letů. Před vypuknutím pandemie si chtěla pořídit několik letadel Airbus A321XLR, se kterými by otevřela dálkové linky do USA, Kanady a Indie.

Témata