Odboráři Lufthansy opět hrozí stávkou

27.12.2019 - EvropaPoté co před vánočními svátky ztroskotala jednání mezi Lufthansou a odborovou organizací UFO, plánují odboráři opět pomocí stávky dotlačit Lufthansu ke splnění svých požadavků, zejména zvýšení tarifních mezd. Mluvčí odborářů, Nicoley Baublies, sdělil, že detaily stávky budou zveřejněny dnes v 17 hodin na kanále Youtube. S velkou pravděpodobností lze počítat s tím, že oznámený termín stávky bude ještě v poslední dny tohoto roku.

Krátce před vánočními svátky zveřejnila odborová organizace UFO na serveru YouTube své prohlášení (zdroj: UFO/YouTube)

Mluvčí Lufthansy se vyjádřil, že letecká společnost má zájem dohodnout se s odbory během připravovaného lednového jednání. Tato jednání organizují nezávislí rozhodci - bývalý šéf spolkového úřadu práce Frank-Jürgen Weise a bývalý brandeburgský ministerský předseda - sociální demokrat Matthias Platzeck. Jednání se vedla již před vánočními svátky a na podzim dokonce odboráři zorganizovali již dvě výstražné stávky, které se dotkly 1500 letů a 200 tisíc cestujících a to nejen u společnosti Lufthansa, ale i dalších dceřiných firem koncernu. První stávka proběhla v neděli 20. října, druhá pak ve čtvrtek 7. a v pátek 8. listopadu.

Obě strany znovu zdůrazňují snahu o dohodu ohledně tarifních mezd pro příští rok. Základní obrysy dohody však již byly dohodnuty na jednáních před svátky, nicméně kvůli nedostatku důvěry obě strany prozatím nedospěly k dohodě. Navíc byla ze strany Lufthansy mezitím z jednání odvolána Bettina Volkensová, která prosazovala k odborům smířlivější postoj. Odbory dále požadují po Lufthanse okamžité stažení výpovědí a soudních žalob vůči současným členům odborové organizace, včetně členů ve vedení odborů.

Štítky