UFO a Lufthansa se přou o nedělní stávku

22.10.2019 - EvropaJak jsme čtenáře již dříve informovali, vyhlásila odborová organizace UFO na neděli 20.10. k dopolední výstražnou stávku palubního personálu Lufthansa Group na jejích hlavních hubech ve Frankfurtu a v Mnichově.

Palubní personál Lufthansa Group při nedělní stávce odborové organizace UFO (zdroj: UFO/Facebook)

UFO hodnotí průběh nedělní stávky podle serveru Airliners.de jako úspěch. Podle víceprezidenta odborů Daniela Flohra bylo kvůli stávce zrušeno okolo 150 letů. Podle odborů tak Lufthansa prokázala cestujícím “medvědí službu”, když slibovala,že stávka se jejích letů vůbec nedotkne. Na druhou stranu UFO v neděli ráno narychlo rozhodlo o prodloužení stávky o dalších 13 hodin až do půlnoci a přesunutí stávky ze samotné Lufthansy na její dceřiné společnosti Lufthansa CityLine, Eurowings, Germanwings a SunExpress Deutschland. Od dalších stávek odborová organizace UFO prozatím upouští s tím, že by ke stávce opět přistoupila, pokud by se jednání s Lufthansou opět vyostřila.

Naproti tomu zástupci zaměstnavatele hodnotí nedělní stávku jako akci s nízkou účastí. Podle Lufthansy se 90 procent posádek dostavilo do služby. Jednotlivé výpadky letů z Frankfurtu a Mnichova pozorovali jen u letů provozovaných Lufthansa City Line, Eurowings a Germanwings. U Sunexpressu k rušením letů nedošlo. Konkrétní celkový počet zrušených letů však Lufthansa neuvádí. Německá média spekulují řádově o stovce zrušených spojů.

Za nedělní stávkou stojí spor mezi UFO a Lufthansa Group. Koncern totiž pochybuje o oprávnění k zastupování palubního personálu odborovou organizací UFO a považuje nedělní stávku jako nelegální. Zdá se, že UFO bojovalo nedělní stávkou zejména ve vlastním zájmu, v soutěži mezi odborovými organizacemi. Odbory Industriegewerkschaft Luftverkehr (IGL) totiž již dříve rozhodly o založení vlastní oblasti pro palubní personál. Rovněž odbory Verdi vyzvaly Lufthansu v posledních dnech k jednáním o otázkách palubního personálu. Odborová organice Verdi se již nyní velmi angažuje u palubního personálu Eurowings a LGW. Navíc Verdi má za sebou nedávný úspěch v podobě shody o navýšení tarifní mzdy u německého palubního personálu společnosti Ryanair.

Štítky