Lufthansu zasáhne ve čtvrtek a v pátek 48 hodinová stávka. Zrušeno bude 1300 letů

06.11.2019 - EvropaOdborová organizace UFO (Unabhängige Flugbegleiter Organisation, v překladu nezávislá organizace palubního personálu) vyhlásila na čtvrtek 7. listopadu a pátek 8. listopadu 48 hodinovou stávku palubního personálu Lufthansy. Důvodem stávky je, že vedení společnosti odmítá vyjednávat o požadavcích odborů. Připomeňme, že 20. října již proběhla výstražná dopolední stávka na hubech Lufthansy ve Frankfurtu a v Mnichově.

Dálkové letouny Lufthansy na letišti ve Frankfurtu (foto: Wo st 01/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0 DE)

Stávka by se měla dotknout všech letů provozovaných Lufthansou s odletem nebo příletem v Německu. Rovněž není vyloučeno, že se stávka dotkne i dceřiných společností, zejména Eurowings, Germanwings, Lufthansa CityLine a společnosti Sunexpress Deutschland.

Vedení Lufthansy se pokusilo zabránit protestu tím, že se obrátilo na pracovní soud ve Frankfurtu nad Mohanem, aby prohlásil stávku za nelegální. Soud dnes požadavek Lufthansy odmítl. Společnost uvedla, že se ještě odvolá k celostátnímu pracovnímu soudu.

https://www.youtube.com/watch?v=Zo7iW8R65qU

Prohlášení zástupců odborové ogranizace UFO (zdroj: UFO e.V./YouTube)

Generální ředitel Lufthansy Carsten Spohr se současně snaží svolat vrcholnou schůzku představitelů UFO a konkurenčních odborových organizací Verdi a Cabin Union s cílem stávku na poslední chvíli odvolat. Lufthansa přitom v posledních měsících odmítala s vedením UFO vyjednávat. Naopak UFO vadí, že Lufthansa usiluje o soudní zákaz stávky. Z těchto důvodů není jisté, že se schůzka vůbec uskuteční.

Současně se však Lufthansa na stávku aktivně připravuje a chystá se vydat náhradní letový řád na čtvrteční a páteční stávkové dny. Lufthansa Group nabídla všem pasažérům, kteří mají tyto dny rezervovanou letenku, zdarma přebukování na deset pozdějších dnů. Navíc Lufthansa umožnila cestujícím na vnitroněmeckých linkách změnu rezervace na cestu vlaky Deutsche Bahn. V takovém případě by cestující nemuseli jet vůbec na letiště a využili by jen železnice Vzhledem k očekávaným zrušeným letům se doporučuje včasná rezervace místa ve vlacích ICE.

Podle tiskové zprávy Lufthansa zruší ve čtvrtek 700 z celkových 3000 plánovaných letů a v pátek dalších 600 letů. Celkem tak má být zrušeno za dva dny stávky 1300 letů, což by mělo postihnout okolo 180 tisíc cestujících.

Všichni cestující, kteří plánují cestu s Lufthansou ve čtvrtek nebo v pátek, by si měli před odletem zkontrolovat stav svého letu na lufthansa.com. Cestující, kteří poskytli odpovídající kontaktní informace, budou o změnách aktivně informováni prostřednictvím SMS nebo e-mailu. Kontaktní údaje lze zadat, zobrazit nebo změnit kdykoli na na webu společnosti v části „Moje rezervace“.

Štítky