Nový islandský low-cost Play zahájil lety

25.06.2021 - EvropaVe čtvrtek 24. června zahájila nová islandská nízkonákladová aerolinie Play svůj provoz prvním letem z Reykjavíku-Keflavík na londýnské letiště Stansted. Let zajistil Airbus A321neo registrace TF-AEW, toho času jediný letoun ve flotile společnosti. Na lince na Stansted, jež bude operovaná 4x týdně, v současnosti Play přímou konkurenci nemají, nicméně od konce října začne mezi oběma letišti létat britský Jet2.

"Zahajovací let je pro nás v PLAY významným okamžikem. Jsem nesmírně hrdý na své kolegy, kteří se na spuštění letecké společnosti podíleli,“ uvedl Birgir Jónsson, ředitel společnosti Play.

Play - Airbus A321neo (foto: Play)

Letoun Airbus A321neo provozuje islandský dopravce v konfiguraci pro 192 cestujících, což je znatelně méně než maximální možná konfigurace 244 sedadel při uspořádání do jedné třídy. Ceny jednosměrných letenek začínají na 42 eurech (1070 korun).

V úterý 29. června zahájí Play lety na lince z Reykjavíku na Tenerife na Kanárských ostrovech, kam bude létat dvakrát týdně. Další plánované destinace nové společnosti jsou: Berlín (od 4. července 4x týdně), Alicante (od 13. července 2x týdně), Barcelona (od 19. července 2x týdně), Paříž (od 18. července 4x týdně) a Kodaň (od 25. července 2x týdně, v srpnu 4x týdně). Do svého letového řádu Play před několika dny zařadil také rakouský Salzburk, kam bude provozovat sezónní linku od 22. ledna do 19. února 2022.

Letoun Play po přistání na londýnském letišti Stansted (foto: London Stansted Airport)

V polovině června vzbudila společnost Play pozornost svými uniformami pro létající personál, které jsou ve velmi neformálním stylu. Snahou společnosti je odlišit se od jiných dopravců a nabídnout personálu pohodlné oblečení. Místo formální obuvi jsou součástí uniforem bílé tenisky Nike.

Vedle zahájení provozu společnost Play ve čtvrtek představila svou nabídku akcií. V dnes skončeném úpisu aerolinie získala od investorů 33,8 miliardy islandských korun (5,8 miliardy korun). 9. července pak má být zahájeno obchodování s akciemi na burze Nasdaq First North, jež je určena pro menší firmy ze Skandinávie.

(foto: London Stansted Airport)

Témata