Nové berlínské letiště má být otevřeno v říjnu 2020

04.12.2019 - EvropaStále posunovaný termín otevření nového letiště Berlín-Brandenburg je v Německu již téměř legendou a oblíbeným terčem vtipů. Problémem byly zásadní technické závady stavby kvůli neustálým změnám projektu. Nyní však ředitel letiště Engelbert Lütke Daldrup oznámil nový termín otevření: 31. říjen 2020. Jedná se o velmi ambiciózní termín, zejména vzhledem k stále trvajícímu množství nedodělků a závad. Mluví se zejména o nedostatcích požárního systému. Nejasné zůstává, zda k termínu otevření budou zprovozněny oba nové terminály.

Odbavovací hala nového letiště Berlín-Brandenburg (foto: Flughafen Berlin)

Nicméně podle zveřejněného plánu otevření Berlín-Brandenburg by se v několika vlnách měly na nové letiště přestěhovat jednotlivé letecké společnosti. A to zejména z letiště Tegel, které na rozdíl od Schönefeldu, čeká úplné zastavení provozu. Jako první se má přestěhovat na nové letiště nízkonákladová aerolinie easyJet. Připomeňme, že v říjnu vzbudilo u některých společností nelibost rozdělení aerolinií na jednotlivé terminály nového letiště

(foto: Flughafen Berlin)

V létě 2020 plánuje letiště otestovat provoz. Najme proto 20 000 dobrovolníků, aby simulovali provoz a pohyb pasažérů. Letecká společnost Lufthansa plány na otevření letiště k 31. říjnu 2020 vítá, politici se však vzhledem k dřívějším odkladům staví k poslednímu termínu otevření skepticky.

(foto: Flughafen Berlin)

Problémy letiště Berlín-Brandenburg v datech:

leden 1992 - Počátek plánování nového letiště.
září 2006 - Položení základního kamene, plánovaný termín otevření letiště je 30. října 2011.
červen 2010 - Mimo jiné kvůli krachu projektanta se otevření posunuje na 3. června 2012
květen 2012 - Čtyři týdny před plánovaným otevřením byl zahájení provozu kvůli problémům s požárním systémem zrušeno. O pár dnů později bylo určeno nové datum - 17. březen 2013.
září 2012 - Analýza technického ředitele ukazuje na množství závad požární bezpečnosti. Dozorčí rada proto posouvá otevření na 27. října 2013.
leden 2013 - Také termín 27. října 2013 byl zrušen. Technický ředitel Amann vede záznamy o desítkách tisíc závad na stavbě. Otevření se odkládá na neurčito.
prosinec 2014 - Na návrh ředitele letiště Hartmuta Mehdorna souhlasí dozorčí rada s plánem který předpokládá otevření letiště ve druhé polovině roku 2017.
květen 2012 - Nový ředitel letiště Karsten Mühlenfeld oznamuje, že kvůli bankrotu firmy Imtech Deutschland dojde zřejmě k dalším zdržením.
březen 2016 - Letiště musí přepracovat mnoho potřebných podkladů k povolením, což vede k mnoha přestavbám a dalším úpravám. Tyto změny si vynutil příslušný stavební úřad.
leden 2017 - Ředitel letiště Karsten Mühlenfeld posunuje otevření na rok 2018. Na stavbě se znovu objevují zásadní problémy, například s dveřmi, které nelze automaticky na dálku ovládat nebo s automatickými požárními hasiči, ze kterých místo vodní sprchy voda jen kape.
srpen 2017 – V pořadí další ředitel letiště Engelbert Lütke Daldrup chce ukončit stavební práce a určit nový termín otevření.
listopad 2019 - Lütke Daldrup sděluje, že novým termínem otevření BER je 31. říjen 2020 - devět let později než byl původní plán.

(foto: Flughafen Berlin)

Témata