Kvůli stávce se ve středu z berlínského letiště nelétalo

25.01.2023 - EvropaOdborový svaz Verdi vyhlásil na dnešek výstražnou stávku zaměstnanců letiště Berlín-Brandenburg. Zaměstnanci letiště, bezpečnostních kontrol a pozemního odbavení měli dnes od 3:30 do 23:59 přerušit svou práci. Verdi tak chce prostřednictvím stávky zvýšit tlak na zaměstnavatele při vyjednávání. Podle odborů se kolektivní vyjednávání týká zhruba šesti tisíc cestujících.

Na dnešek bylo plánováno na berlínském letišti zhruba 300 letů. Všechny odlety a přílety komerčních letů byly dnes zrušeny. Předpokládá se, že stávka což postihla okolo 35 tisíc cestujících. Těm bylo leteckými společnostmi doporučeno, aby si změnili rezervaci případně pro svou cestu využili vlak.

Webová stránka berlínského letiště. Všechny komerční přílety a odlety z Berlína byly dnes zrušeny (zdroj: ber.berlin-airport.de)

Verdi požaduje růst platů o 500 eur (11 880 korun) pro zaměstnance letiště a pozemního odbavení, přičemž nová kolektivní smlouva by platila jen dvanáct měsíců. Protistrana nabízí vyplacení jednorázového bonusu až do výše 2 000 eur (47 530 korun) na dorovnání inflace a chce, aby kolektivní smlouva platila déle.

Další kola kolektivního vyjednávání se mají uskutečnit 30. ledna a 8. února. Odboráři alespoň přislíbili, že v období zimních prázdnin v Berlíně a Braniborsku se nebude konat další stávka.

Témata