Stávka má vyřadit letiště v Berlíně na jeden den úplně z provozu

23.01.2023 - EvropaVe středu 25.ledna by měl úplně utichnout provoz na letišti Berlín-Brandenburg. Stávka odborů Verdi sdružující zaměstnance letiště totiž zřejmě zcela ochromí jeho provoz a způsobí problémy asi 35.000 cestujícím. Na středu bylo plánováno okolo 300 pohybů letadel.

Na letišti BER v současné době poskytují služby pozemního odbavení společnosti Swissport, Airline Assistance Switzerland a Wisag. Vyjednávání se zástupci přibližně 2.000 zaměstnanců probíhají od začátku prosince. Odbory Verdi požadují pro každého pracovníka pracujícího na letišti o 500 euro měsíčně více. Zaměstnavatelé však nabídli navýšení o 3% letos od června a další zvýšení o 2% příští rok v květnu. Nadto by měl podle návrhu každý zaměstnanec obdržet jednorázový bonus 2000 euro, který měl podle představ zaměstnavatelů lidem pomoci vyrovnat se s inflací. Tento příspěvek by měl být navíc v Německu osvobozen od daně z příjmu.

Odbory Verdi tuto nabídku jednomyslně odmítly a hodlají za pomocí středeční výstražné stávky přimět zaměstnavatele k přijetí svých mzdových požadavků.

Airbus A320neo společnosti Lufthansa po přistání na zvláštním letu LH2020, kterým bylo zprovozněn 31.října 2020 Terminál 1 letiště Berlín-Brandenburg (autor: MarcelX42, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata