Nové berlínské letiště hledá 20000 dobrovolníků

29.01.2020 - EvropaLetiště Berlin Brandenburg připravuje sérii testů k ověření funkčnosti všech systémů a postupů. K tomuto účelu hledá 20 000 dobrovolníků, kteří by ve třech termínech otestovali připravenost letiště na zahájení ostrého provozu. Komplexní test a evakuační cvičení s dobrovolníky, kteří budou představovat cestující, má proběhnout 29. dubna 2020. Další testy s dobrovolníky jsou pak naplánovány na 23. června a 15. října 2020.

(zdroj: berlinairport/Facebook)

Z pohledu dobrovolníka má typický test začínat v 9:30, kdy po registraci dojde k vysvětlení připraveného scénáře. Dobrovolníci budou například simulovat cestující na odletu, takže se dostaví k check-inu, dále projdou bezpečnostní kontrolou a budou pokračovat do gatu. Místo do letadla nastoupí do autobusu, který je přiveze k jinému gatu a budou zase přilétajícími cestujícími. V plánu jsou také transfery mezi dvěma lety a vedle evakuace samotného terminálu, také vlakového nádraží. Počítá se také s nočními testy a neobvyklými situacemi pro ověření všech postupů.

Speciální webová stránka provozovatele letiště určená pro nábor dobrovolníků (zdroj: ber-testen.de)

Dobrovolníci musí mít nejméně 18 let a musí rozumět německy. Účastníci testů by měli být rovněž připraveni na překonávání větších vzdáleností a v případě evakuací na rychlé opuštění testovaných objektů. Na speciálně vytvořené webové stránce uvádí provozovatel letiště, že zbývá již jen několik málo volných míst.

Krátké video v němčině k připravovaným testům letiště (zdroj: berlinairport/Facebook)

Poslední termín otevření letiště byl vloni v listopadu stanoven na 31. říjen 2020. Původně mělo být letiště Berlín-Brandenburg otevřeno v červnu 2012, ale kvůli nedostatkům v protipožární ochraně a dalším chybám bylo otevření odloženo nejdříve na březen 2013, později na říjen 2013. Poté došlo k dalšímu odkladu a jako nový termín byl určen rok 2017. Kvůli nutným přestavbám a dalším problémům bylo zahájení provozu posunuto na rok 2018. Nakonec se však objevují další problémy, například s automatickými požárními hasiči, takže došlo k dalšímu odkladu.

Témata