Otevření letiště BER ohrožuje možný bankrot provozovatele

09.09.2020 - EvropaPodle berlínského rozhlasu RBB (Rundfunk Berlin-Brandenburg) obdrželo německé ministerstvo financí dopis, který líčí neutěšený finanční stav společnosti FBB (Flughafengesellschaft Berlin Brandenburg GmbH), která provozuje berlínská letiště a též připravuje koncem října zprovoznění nového letiště BER (Flughafen Berlin Brandenburg „Willy Brandt“). Podle obsahu dopisu hrozí, že dříve než bude moci být BER otevřeno, jeho provozovatel FBB zkrachuje. FBB vyčíslila ztrátu v souvislosti s pandemií za období března až června 2020 ve výši 98,8 miliónů eur.

Letecký pohled na nové mezinárodní letiště Berlín-Brandenburg - listopad 2019 (foto: Arne Müseler/Wikipedia Commons, www.arne-mueseler.com - CC-by-SA-3.0 )

Celkem však potřebuje FBB 300 miliónů eur čerstvého kapitálu. Dnes by měl rozhodnout Bundestag o částce 78 miliónů a to buď ve formě přímé dotace nebo státní půjčky. Což je ovšem příspěvek státu, jakožto jednoho ze tří spolumajitelů společnosti FBB. Další finance by měli obstarat další dva spolumajitelé - město Berlín a spolková země Brandenbursko. Zastupitelé Berlína - zelených (Die Grünen) a spolku 90 (Bündnis 90) však FBB vzkazují, že bez předložení detailních důkazů o tom jak je postihla pandemie Covid-19, dají dalšímu financování stopku. Zelení v Bundestagu rovněž kritizují Lütkeho Daldrupa z vedení FBB, že po německém daňovém poplatníkovi chce opět bianko šek, aniž by plátce přesně informoval za co peníze budou utraceny. Zelení proto opětovně požadují prověření společnosti FBB externím nezávislým auditorem.

To však může nějaký čas trvat a finanční situace FBB je neudržitelná. Pokud do října neobdrží finanční injekci, hrozí společnosti bankrot. Němečtí politici tak musí rozhodnout pod tlakem ztenčujícího se času. Noční můra projektu nového letiště BER tak opět plně dosedá na německé politiky a daňové poplatníky.


Update 11.9.2020: Majitelé FBB - německá vláda, město Berlín i spolková země Braniborsko nakonec potřebných 300 miliónů eur tento týden uvolnili. Němečtí politici mají ovšem vážné obavy, že i příští rok budou muset FBB výrazně podpořit. Interně hovoří v odhadech o další půl miliardě až jedné miliardě eur, které bude FBB v roce 2021 dále potřebovat.


Témata