Lufthansa trénuje personál na červnové obnovení pravidelných letů s Airbusy A380

13.04.2023 - EvropaLufthansa včera dopoledne přemístila první z reaktivovaných Airbusů A380 z Frankfurtu do Mnichova. Odtud jej plánuje pravidelně nasazovat na pravidelných linkách do Bostonu a New Yorku JFK. První transatlantický let s letadlem A380 plánuje Lufthansa absolvovat 1.června. Na těchto pravidelných linkách z Mnichova mají letadla A380 nahradit nyní používaný menší typ A340-600.

Od března již školí Lufthansa budoucí posádky letadel A380 na simulátorech. Do června je však pravděpodobné, že letadlo A380 s registrací D-AIMK nasadí Lufthansa z Mnichova kvůli seznámení posádek s největším osobním dopravním letadlem na světě i dříve, a to na kratších letech. V předchozích tiskových prohlášeních společnosti se objevila informace, že pro zaučení posádek plánuje Lufthansa využít k nácviku reálného přistání také letiště v Drážďanech, Hannoveru a Lipsku.

Airbus A380 s registrací D-AIMK na letišti v Los Angeles, září 2017 (autor: Tomás Del Coro, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Lufthansa měla před pandemií flotilu 14 letadel Airbus A380. Během pandemie všechna letadla zakonzervovala a 6 z nich loni vrátila za nezveřejněných podmínek výrobci. K rozhodnutí část ze zakonzervovaných letadel reaktivovat dospělo vedení společnosti Lufthansa na základě neutuchající poptávky po létání loni na podzim. První reaktivovaný Airbus A380 s registrací D-AIMK nejprve opatrně přeletěl v prosinci loňského roku s vysunutým podvozkem z dlouhodobého úložiště ve španělském Teruelu do Frankfurtu. Zde letadlo absolvovalo další část reaktivačních procedur. Poté přeletělo k většině servisních prací do filipínské Manily, aby se odtud vrátilo zpět do Frankfurtu. Včera bylo z Frankfurtu přemístěno do Mnichova, neboť právě z bavorské základny má Lufthansa v plánu veškeré letos reaktivované letadla Airbus A380 nasadit na pravidelné linky. Letos plánuje Lufthansa reaktivovat čtyři ze svých stávajících osmi letadel A380. Všechny 4 stroje by měla mít Lufthansa k dispozici v září. Reaktivace dalších dvou letadel má následovat příští rok a nejnověji si Lufthansa propočítává zda nemá před létem roku 2024 také raději reaktivovat i sedmé a osmé zakonzervované letadlo Airbus A380.

Podle nedávných prohlášení Carstena Spohra je kromě Bostonu a New Yorku dalším vhodným kandidátem na letošní nasazení letadel A380 také stávající linka z Mnichova do indického Dillí.

Témata