Kůla bude prezidentem Travel Service

14.04.2004 - Česká republikaStředeční tisková konference společnosti Travel Service přinesla oficiální potvrzení zpráv o nástupu bývalého prezidenta Českých aerolinií (ČSA) Ing. Miroslava Kůly k této společnosti. Generální ředitel společnosti Travel Service Roman Vik uvedl, že Kůla se stane od 1. července prezidentem Travel Service. Až do konce června je Kůla vázán smluvními vztahy ke svému bývalému zaměstnavateli. Podle Vika stojí před společností nové úkoly a proto se akcionáři rozhodli firmu manažersky posílit.


Generální ředitel společnosti Travel Service Roman Vik a budoucí prezident Miroslav Kůla. (Foto: Tomáš Hampl)

Šestapadesátiletý Kůla se tak po tři čtvrtě roku vrátí k letadlům, kterým zasvětil svůj profesionální život – 33 let pracoval u ČSA, přičemž od října 1999 do září 2003 byl prezidentem společnosti. Kůla uvedl, že s přijetím nabídky příliš neváhal, jako prezident ČSA se prý dvakrát neúspěšně pokoušel o vstup do Travel Service, nyní je to třetí pokus - konečně úspěšný. Kůla je přesvědčen, že Travel Service je velmi dynamická a kvalitní společnost s velkou budoucností.

Podle Vika stojí před společností úkol spojení se strategickým partnerem, cílem je začlenění do některé z nově vznikajících aliancí na poli low-cost přepravy. Společnost by chtěla zvýšit svůj podíl na poli pravidelné dopravy a do tří let létat na pravidelných linkách do 17 destinací. Koncem roku by se měla flotila Travel Service rozšířit o dálkový letoun Boeing 767-300. Vik dále upřesnil, že společnost již podepsala smlouvu o pronájmu s ILFC. Mělo by se jednat o sedm let starý letoun, jehož dosud jediným provozovatelem byly renomované aerolinie Lauda Air. Stroj by měl umožnit Travel Service zahájit lety do nových vzdálených destinací. Například charterové lety do brazilské Fortalezy však mají být i nadále obsluhovány letouny Boeing 737-800 s mezipřistáním na Kanárských ostrovech.

Šimon Říha, manažer projektu SmartWings, informoval přítomné o novinkách v oblasti chystaných nízkonákladových letů. SmartWings zahájily 1. března prodej přes cestovní kanceláře používající rezervační systém Amadeus a otevřely call centrum. O několik dnů později byl zahájen i prodej prostřednictvím internetových stránek na adrese www.smartwings.net. Pro letenky rezervované přes internet společnost zprovoznila on-line platbu platebními kartami. Říha doplnil, že zabezpečení platby je na úrovni internetových bankovnictví (šifrovaná komunikace SSL 128bit, bezpečnostní certifikát Verisign). Pro prodej letenek využívá Travel Service systému vyvinutého společností Lufthansa Systems. Jako první společnost úspěšně zprovoznila na svých stránkách Internet Booking Engine (IBE) od Lufthansa Systems, pro prodej přes call centrum využívá řešení FrontSales od stejné společnosti. Nově jsou letenky SmartWings distribuovány i prostřednictvím rezervačního systému Galileo. Podle Říhy prodeje letenek den ode dne narůstají, návštěvnost webových stránek díky velmi úspěšné internetové kampani dosahuje až 20 000 návštěvníků denně. Generální ředitel společnosti Roman Vik doplnil, že již existují lety na které je přebokováno a že v prvních měsících očekává celkový průměrný load factor 50 %.

SmartWings budou podle Vika rozvíjet lety do Francie, Itálie, Španělska a Německa, zvažovány jsou lety do Velké Británie. Koncem příštího týdne by měly na ruzyňské letiště přiletět dva letouny Boeing 737-500 určené pro SmartWings, již v nových barvách. Tato letadla létala do 31. března ve službách německého národního dopravce Lufthansa. V současnosti jsou stroje přemalovávány v hangárech Lufthansa Technik v irském Shannonu.

Po tiskové konferenci se uskutečnil slavnostní křest nejnovějšího stroje ve flotile Travel Service, letounu Boeing 737-800 (OK-TVE), který se odpoledne vrátil z britského Southendu, kde byla provedena montáž wingletů.


Generální ředitel společnosti Travel Service Roman Vik křtí nový Boeing 737-800. (Foto: Planes.cz)

Témata