Izraelský identifikační systém vyvolává protesty

12.10.2010 - Asie & AustráliePlány Izraele na zavedení identifikačního systému SCS (Security Code System) pro všechna letadla přilétávající do Izraele vyvolávají protesty organizací pilotů. Podle nich naopak toto opatření zvyšuje rizika včetně možného mylného sestřelení letounu s cestujícími. Kritici vyčítají systému rizika plynoucí ze závady zařízení a rovněž nutnost dalšího prověřování pilotů pracujících se zařízením. Možné zavedení systému pro všechna letadla se nelíbí rovněž Evropské komisi.

Izrael spustil v roce 2008 testování identifikačního systému SCS, do kterého se zapojilo několik dopravců zejména z USA. Ti obdržely zvláštní zařízení velikosti platební karty, které slouží k odeslání autorizačního kódu před vstupem do izraelského vzdušného prostoru. Systém předpokládá, že případní únosci nebudou schopni odeslat správný autorizační kód. V případě, že by posádka jednala pod nátlakem, má možnost odeslat tajný kód, že letadlo kontrolují teroristé. Pokud není odeslán správný kód, je k letadlu vyslána letka k prověření situace a k případnému odklonu letu.

Myšlenka na případné sestřelení uneseného civilního letadla v Izraeli ožila po událostech z 11. září 2001, kdy teroristé unesli v USA čtyři dopravní letouny a použili je k sebevražedným útokům. V minulosti izraelské letectvo již sestřelilo civilní dopravní letoun. V roce 1973 se Boeing 727 Libyan Arab Airlines letící z Tripolisu do Káhiru v důsledku navigační chyby odchýlil od své trasy a vstoupil do izraelem kontrolovaného prostoru nad Sinají.

Témata