Izrael a Turecko se dohodly na uzavření nové letecké dohody

10.07.2022 - Asie & AustrálieZástupci Izraele a Turecka ve čtvrtek podepsali memorandum o nové bilaterální letecké dohodě. Ta by měla významně rozšířit dosud jedinou leteckou dohodu mezi oběma zeměmi, která byla uzavřena v roce 1951. Nová dohoda podle prohlášení izraelského ministerstva dopravy umožní izraelským dopravcům létat do různých destinací v Turecku. Ke konečnému podpisu letecké dohody má dojít koncem letošního roku.

El Al Israel Airlines - Boeing 737-800 (foto: Tony Goldin/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Očekává se, že dohoda povede k obnovení letů izraelských leteckých společností do Turecka. Letecká společnost El Al zastavila své lety do Turecka v roce 2007 oficiálně „z obchodních důvodů“. Skutečným důvodem však byly spory v bezpečnostních otázkách. Turecko nepovolilo izraelským bezpečnostním pracovníkům zajišťovat bezpečnost izraelských letů na svých letištích.

V roce 2010 po izraelském útoku na tureckou loď Mavi Marmara, při kterém zahynulo devět aktivistů, se vztahy Turecka a Izraele výrazně zhoršily. Po izraelské omluvě za tento incident v roce 2013 došlo k mírnému zlepšení vztahů i snahám o sjednání letecké dohody. Tyto pokusy však opět ztroskotaly na neshodě v otázkách bezpečnosti.

Nyní s novým oteplením ve vztazích mezi Izraelem a Tureckem se zdá, že by tyto spory mohly být překonány. Bezpečnostní zajištění letů je pro Izrael velmi důležité. V posledních měsících bezpečnostní hrozby totiž údajně ještě zesílily. Izrael varoval své občany před cestami do Istanbulu, kde by mohlo dojít k útoku na izraelské cíle. Podle izraelského ministra zahraničí se díky spolupráci s Tureckem podařilo v posledních týdnech zmařit několik útoků na izraelské turisty, za kterými by měli být iránští agenti.

Témata