Izrael a Jordánsko otevřou koridor pro lety do třetích zemí

09.10.2020 - Asie & AustrálieÚřady civilního letectví Izraele a Jordánska uzavřely ve čtvrtek dohodu o vzájemném umožnění přeletů při letech do třetích zemích. To by mělo přinést leteckým společnostem z Izraele, Jordánska výrazné zkrácení dob letů. Zpočátku budou vzdušné prostory pro přelety otevřeny v pracovních dnech sedm hodin a o víkendových dnech dvanáct hodin.

Mapa leteckých koridorů, kterou ve čtvrtek zveřejnilo izraelské ministerstvo dopravy a bezpečnosti silničního provozu (zdroj: www.gov.il)

Obě země měly od uzavření mírové dohody v polovině 90. let 20. století pravidelné letecké spojení, nicméně do vzdušného prostoru mohly vstoupit jen lety mezi oběma zeměmi. O možnosti povolit přelety i při letech do třetích zemích se mezi Izraelem a Jordánskem diskutovalo dlouhá léta, teprve nedávna normalizace vztahů Izraele se Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem se stala impulsem uvést tuto ideu v život.

Podle izraelského ministerstva dopravy dohoda přinese výrazné zkrácení dob letů z Izraele do asijských destinací. Koridor mezi Jordánskem a Izraelem by podle ministerstva měly v brzké době využívat také společnosti ze Spojených arabských emirátů a Bahrajnu při letech do evropských a severoamerických cílů. To by podle ministerstva mělo přinést významné úspory leteckého paliva a snížení emisí. Izraelské ministerstvo dopravy uvedlo, že dohodu pomáhala dojednat evropská agentura Eurocontrol.

Dosud musely izraelské letouny při letech východním směrem buď oblétat celý Arabský poloostrov nebo letět severním směrem přes Turecko a postsovětské republiky. Saúdská Arábie již dříve přislíbila, že povolí izraelským letadlům přelet přes své území při letech do Spojených arabských emirátů a Bahrajnu. Koncem srpna proletěl vzdušným prostorem saúdskoarabského království historický první let z Tel Avivu do Abú Dhabí s izraelskou a americkou delegací na palubě.

Témata