Izrael zakáže přílety všech čtyřmotorových letadel. Zákaz postihne zejména nákladní Boeingy 747F

06.09.2022 - Asie & AustrálieIzraelská správa letišť IAA oznámila, že od 31. března 2023 budou zakázány lety čtyřmotorových letadel. IAA spravuje všechna civilní letiště v Izraeli. Zákaz postihne zejména letouny Airbus A340, A380 a Boeing 747.

Zákaz letů čtyřmotorových letadel také postihne izraelskou leteckou společnost CAL Cargo Air Lines (foto: Micha Sender/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0)

Zákaz čtyřmotorových letadel je součástí širšího plánu na zlepšení prostředí v okolí letišť. Podle IAA zákaz čtyřmotorových letadel sníží hluk a znečištění ovzduší. Zákaz míří zejména na nákladní dopravce, které létají do Izraele často se staršími čtyřmotorovými letouny. Dotkne se také domácí společnosti CAL Cargo Air Lines, která provozuje dva nákladní Boeingy 747-400F.

Izraelská národní aerolinie El Al vyřadila čtyřmotorová letadla ze své flotily již dříve. Posledním byl v listopadu 2019 Boeing 747-400. Nyní El Al na dálkových linkách létá s dvoumotorovými Boeingy 777 a 787. Ani žádný ze zahraničních dopravců na osobní pravidelné linky do Izraele v současnosti nenasazuje čtyřmotorová letadla.

Správa letišť IAA uvedla, že dopravce o zákazu, který vstoupí v platnost koncem března 2023, již informovala, aby se mohli včas připravit. Od dubna příštího roku chce IAA přílety čtyřmotorových letadel povolovat jen výjimečně. Jako příklad výjimky byl uveden přílet amerického prezidenta v Air Force One, kdy pro tyto účely v současnosti slouží upravený Boeing 747-200.

Témata