Izrael kvůli nové variantě omikron uzavře hranice pro cizince

28.11.2021 - Asie & AustrálieOd dnešní půlnoci Izrael opět uzavírá své hranice pro všechny zahraniční návštěvníky. Důvodem je nová vysoce nakažlivá varianta koronaviru omikron, která se tento týden objevila na jihu Afriky.

„Vstup cizích státních příslušníků do Izraele je zakázán s výjimkou případů schválených zvláštním výborem,“ uvedl v prohlášení úřad izraelského premiéra Naftaliho Bennetta. Cizinci, kterým bude povolen vstup, budou muset absolvovat karanténu ve státem určeném ubytovacím zařízení.

Dochází rovněž ke zpřísnění pro izraelské občany, kteří se vracejí zpět do země. Nově budou muset všichni přijíždějící Izraelci do karantény. Pokud jsou plně očkováni proti onemocnění covid-19 mohou z karantény po třech dnech vystoupit předložením negativního PCR testu. Neočkovaní občané Izraele budou muset setrvat v karanténě sedm dnů. Vláda dala rovněž povolení bezpečnostní službě Šin Bet ke sledování nakažených lidi pomocí mobilních telefonů.

Nové opatření mají trvat nejméně čtrnáct dnů. Izraelské úřady doufají, že po dvou týdnech budou k dispozici informace o účinnosti očkování proti nové variantě omikron. Zatím Izrael zaznamenal jednoho nakaženého mutací omikron.

Hranice Izraele byly kvůli pandemii koronaviru dlouho uzavřeny pro cizince, existovala však řada výjimek, například v oblasti obchodu. Teprve začátkem listopadu se země opět otevřela pro zahraniční turisty. Podmínkou bylo mít dokončené očkování některou ze schválených vakcín nebo prodělat onemocnění covid-19.

Winglet letounu izraelské letecké společnosti El Al (foto: Pixabay)

Témata