Letecké společnosti v obavách o bezpečnost ruší lety do Izraele

09.10.2023 07:05 - Asie & Austrálie



Bojovníci islamistické skupiny Hamás při sobotních útocích, které byly nejsmrtonosnějším útokem od jomkippurské války před 50 lety, zabili přes 700 Izraelců a další desítky jich unesli, což Izrael přimělo k odvetnému útoku na palestinskou enklávu v Gaze. Izrael se ocitl po vpádu komand z Gazy ve válce, prohlásil premiér Netanjahu. Izraelské bezpečnostní složky se nyní snaží nejen osvobodit rukojmí, ale hlavně předejít dalším teroristickým útokům komand, která se infiltrovala do izraelského vnitrozemí.

V reakci na tuto situaci ruší řada leteckých společností lety do Izraele. V neděli americké letecké společnosti United Airlines, Delta Air Lines a American Airlines oznámily, že pozastavily přímé lety. Podobně se zachovaly evropští letečtí dopravci jako jako Air France, Lufthansa, TAP nebo Finnair. Také Wizz Air přerušuje lety. Naopak dopravci El Al, Ryanair nebo flyDubai zatím své lety na letiště Ben Guriona prozatím neruší.

Také Hainan Airlines, jediná čínská letecká společnost, která létá mezi Čínou a Izraelem, v pondělí zrušila lety mezi Tel Avivem a Šanghají s odvoláním na bezpečnostní situaci v Izraeli. Provozuje také lety mezi Pekingem a Tel Avivem a jižním technologickým centrem Šen-čenem a Tel Avivem. Letecká společnost uvedla, že v závislosti na situaci upraví budoucí plány letů.

Společnost Cathay Pacific, která uvedla, že v úterý rovněž zrušila svůj let mezi Hongkongem a Tel Avivem, poskytne další informace o dalším letu ve čtvrtek. Korean Air uvedla, že zrušila svůj pondělní let mezi přístavním městem Inčchon a Tel Avivem a očekává, že budoucí lety budou nepravidelné.

Napětí v Izraeli navíc může způsobit alespoň krátkodobě výrazné zdražení ropy, jedné z nejdůležitějších nákladových položek leteckých společností.

zničené auto po zásahu raketou vyslanou na Izrael z pásma Gazy, listopad 2012 (autor: Israel Defense Forces, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)

Témata