Izrael plánuje otevřít se naočkovaným turistům

29.10.2021 - Asie & Austrálie



Po více než rok a půl byly hranice Izraele zavřené pro přijíždějící turisty. To se má od začátku listopadu změnit. Ve čtvrtek 28.října tuto informaci oznámili premiér Naftali Bennett, ministr zdravotnictví Nitzan Horowitz a ministr pro turistiku Joel Raswosow. Toto rozhodnutí však ještě musí potvrdit celá vláda na svém nadcházejícím zasedání.

Pohled na Jeruzalém - v popředí městská hradba z období Herodotovy vlády a za ní islámská dominanta Skalní dóm, listopad 2008 (foto: Berthold Werner, Wikimedia Commons)

Podle oznámení budou moci do země přicestovat pouze cizinci s ukončeným očkováním, nejméně 14 dnů od aplikování poslední dávky. Odstup 14 dnů bude vyžadován i v případě třetí obnovovací dávky. Kromě v EU uznávaných čtyř preparátů bude Izrael uznávat také čínské vakcíny Sinovac a Sinopharm. Přicestovat mohou i lidé, kteří nemoc Covid-19 prokazatelně prodělali. Ti se ovšem musí prokázat rovněž aplikací alespoň první dávky u dvoudávkových preparátů.

Izreal je rovněž zemí, která si dokázala jako první zajistit dostatečné dodávky vakcíny. Díky tomu jsou data z Izraele o průběhu epidemie velmi zajímavá pro epidemiology ostatních zemí. Od začátku léta očkuje Izrael svoji populaci již třetí dávkou. Z izraelských dat lze vyvozovat pozitivní vliv třetí dávky na vývoj epidemie v populaci. Z dat vyplývá, že díky třetí dávce dramaticky klesá pravděpodobnost nakažení variantou delta. Většina očkovaných v Izraeli již třetí dávku absolvovala. Od října je totiž v Izraeli třetí dávka pro tamní zelený Covid pas nutností. Izrael třetí dávkou očkuje alespoň pět měsíců po dávce druhé. Díky tomu se tak nyní země vymanila ze čtvrté vlny nákazy - ještě začátkem září hlásil Izrael přes deset tisíc nových případů koronaviru denně, včera zaznamenal "jen" 675 případů.

Před pandemií přicestovalo do Izraele v roce 2019 přes 4,5 miliónu turistů ročně, z toho nejvíce z USA, Ruska, Francie, Německa a Británie. Nejvíce turistů směřovalo do Jeruzaléma, svatého města hned tří velkých náboženství - judaismu, křesťanství a islámu.

Témata