Brněnské letiště vloni odbavilo 86 tisíc cestujících

16.01.2021 - Česká republikaLetiště Brno zveřejnilo ve čtvrtek počet odbavených cestujících za rok 2020. Za celý loňský rok prošlo branami letiště pouze 86089 cestujících, což v meziročním srovnání znamenalo pokles o 84 %. Důvodem je pandemie koronaviru a následná vládní opatření včetně uzavření regionálních letišť pro mezinárodní komerční lety na jaře loňského roku. Zároveň hospodaření letiště skončilo vloni ztrátou v rozmezí 60-75 milionů korun.

Odletová hala terminálu brněnského letiště (foto: Karel x/Wikimedia Commons - CC0 1.0)

„Byl to opravdu těžký rok. Prakticky ze dne na den se u nás na základě rozhodnutí vlády zastavil komerční provoz a my byli tři a půl měsíce bez jakékoli mezinárodní linky s cestujícími na palubě. Samozřejmě, že se u nás život nezastavil a byli jsme k dispozici pro nákladní lety, lety Letecké záchranné služby, Policie ČR či pomocné lety při boji s nákazou COVID-19, ale k normální stavu to mělo opravdu hodně daleko. Navíc, přišli jsme o letní sezónu, která je pro regionální letiště naprosto klíčovou složkou v každém roce,“ řekl Milan Kratina, předseda představenstva Letiště Brno.

Podle Kratiny brněnské letiště přišlo vloni o letní sezónu. „Bohužel, uvolnění opatření přišlo ve chvíli, kdy už za normálních okolností jede sezóna naplno a například v roce 2019 jsme jen za červen odbavili 86 781 lidí. Což je, jak vidíte, víc než za celý letošní rok,“ dodal Milan Kratina.

Letošní rok bude podle Kratiny ve znamení restartu pravidelných linek a jednání o otevření nových spojení. „V současné době s městem a krajem jednáme o podmínkách, za kterých by se mohla spustit linka na Ukrajinu. Jednáme o ní již delší dobu a povolení pro Sky Up je dalším pozitivním krokem. Pokud vše půjde podle představ, mohlo by se začít létat v dubnu. Samozřejmě do toho všeho může opět promluvit situace kolem pandemie,“ řekl Milan Kratina k chystané lince ukrajinské nízkonákladové společnosti SkyUp Airlines do Brna. Podle Kratiny pokračují jednání o dalších destinací, kde pro letiště jsou prioritou města v severním Porýní-Vestfálsku, centrální Francii a na britských ostrovech.

V listopadu loňského roku brněnské letiště získalo novou pravidelnou linku DHL do německého Lipska. „Po startu linky DHL začala čísla růst a za prosinec jsme odbavili o 290 % více nákladu, než v roce 2019. Celkově jsme se zvedli na více jak 4 000 tun oproti loňským 3 500. Vývoj trhu nákladní dopravě přeje, a pokud se k ní v příštím roce opět přidají i pravidelné linky a dovolenkové chartery, bude to provozně i ekonomicky výrazně pozitivnější pohled než nyní,“ řekl k rozvoji letiště Zdeněk Šoustal, člen představenstva Letiště Brno.

Témata