Ryanair zahájil lety do Brna

25.03.2005 - Česká republikaLetiště v Tuřanech připravilo nové lince a cestujícím prvního letu slavnostní uvítání, vyhrávala cimbálová muzika, pro hosty byly připraveny moravské speciality. Zahájení letů Ryanair je přelomovým okamžikem pro brněnské letiště, neboť to se stává prvním mimopražským letištěm v České republice, na které otevřel pravidelnou linku silný mezinárodní dopravce. Po delší době má Brno opět pravidelné letecké spojení se zahraničím. Zavedení linky z Londýna bude mít přímý dopad na další rozvoj cestovního ruchu v jihomoravském kraji.

Ryanair - Boeing 737-800
Boeing 737-800 společnosti Ryanair poprvé přistál v Brně na pravidelné lince (foto: Ondřej Moravanský)

Nová linka je provozována denně letounem Boeing 737-800 s kapacitou 189 cestujících. Odlet z Brna je podle letového řádu v pracovních dnech 18:00, o víkendu v 17:50, přílet na Stanted je v 19:15, o víkendu o deset minut dříve. Odlet z Londýna je stanoven na 14:30, o víkendu na 14:20, přílet do Brna je naplánován na 17:35, o víkendu na 17:25.

"Na nové lince Ryanairu z Brna do Londýna plánujeme přepravit přibližně 100 000 cestujících v prvním roce provozu… V roce 2005 přiletí s Ryanairem do Brna 40 000 cestujících z Velké Británie, čímž poskytneme podporu vytvoření přibližně stovky pracovních příležitostí v turistickém ruchu jihomoravského regionu. Navíc při porovnání času cesty přes Prahu (doba přes 5 hodin) Ryanair nyní cestování z Brna nejen zlevňuje, ale především výrazně zkracuje – z Brna do Londýna přímý let s Ryanairem trvá jen něco přes dvě hodin," uvedla v tiskovém prohlášení Caroline Baldwin, ředitelka prodeje a marketingu Ryanair pro Německo, Rakousko a střední Evropu.

Ryanair - Boeing 737-800
(foto: Ondřej Moravanský)

Ryanair včera oznámil, že na lince do Brna již prodal 17 000 letenek. První dva lety Ryanairu z Londýna do Brna byly kompletně vyprodány, obsazenost letů v březnu činí podle sdělení Ryanairu 91 %. Ryanair do konce března nabízí letenky pro odlety v dubnu a květnu za cenu od 59 Kč, po připočtení poplatků stojí jednosměrná letenka z Brna do Londýna od 447 Kč. V to, že někteří cestující z Prahy do Londýna budou cestovat přes Brno, doufá autobusová společnost SEBUS s.r.o. se sídlem ve Viničných Šumicích, jež promptně zavedla přípojnou autobusovou linku na letiště v Tuřanech z pražského autobusového nádraží Florenc.

Zahájení letů Ryanair do Brna
Uvítání na brněnském letišti - ministr dopravy Ing. Milan Šimonovský, zastupci města Brna, Jihomoravského kraje, letiště Brno a kapitán prvního letu Noel Tobin (foto: Ministerstvo dopravy ČR)

Nová linka výrazně zvýší počty odbavených pasažérů na brněnském letišti (podle odhadů až o 100 000 osob ročně). Díky tomu má Brno šanci stát se ještě v průběhu letošního roku druhým největším letištěm podle počtu odbavených cestujících v České republice (nyní je na třetím místě za letištěm v Ostravě). Brněnské letiště plánuje rozšíření svých kapacit, má být zahájena výstavba nové odletové haly s celkovými náklady přes 200 mil. Kč a s příspěvkem 51 mil. Kč ze strukturálních fondů Evropské unie.

Podle zveřejněných prodejů je nová linka zatím velmi úspěšná. Šéf Ryanairu Michael O´Leary při své nedávné návštěvě Brna uvedl, že pokud bude o linku zájem, může dojít ke zvýšení frekvence i na dva až tři lety denně, nevyloučil ani možnost zavedení letů do Brna z dalších základen Ryanairu.

Témata