Letiště Brno má nové majitele, stalo se součástí skupiny Accolade

12.11.2017 - Česká republikaSpolečnost provozující brněnské mezinárodní letiště má od čtvrtka nové majitele. Kontrolu nad firmou Letiště Brno a.s., která má letiště v dlouhodobém pronájmu od Jihomoravského kraje, získala tuzemská investiční skupina Accolade. Dosavadní majitelé společnosti B.A.W.D.F. s.r.o., jež je vlastníkem Letiště Brno a.s., podepsali ve čtvrtek smlouvu s Accolade o jejím prodeji. Přesná cena, kterou Accolade za stoprocentní podíl v letišti zaplatila, nebyla zveřejněna. „Na denním fungování letiště se pro cestující, klienty z řad leteckých společností ani pro zaměstnance změnou majitele nic nemění,“ uvedla Kateřina Pichalová, tisková mluvčí Letiště Brno.


Odletová hala brněnského letiště Tuřany (foto: Letiště Brno)

„Dneškem se začíná psát nová kapitola dějin letiště. Jsem přesvědčený, že ve spolupráci s krajem, který považujeme spolu s městem Brnem za naše nejváženější partnery, lze letišti zajistit dlouhodobý úspěšný rozvoj. Věřím, že najdeme s Jihomoravským krajem a městem Brnem společnou řeč na rozvoji nových leteckých linek,“ řekl Milan Kratina, výkonný ředitel skupiny Accolade. Podle informací serveru iDnes se vedení Jihomoravského kraje dozvědělo o změně vlastníka firmy až v pátek.

Skupina Accolade investuje zejména do logistických parků a výrobních hal, které pak pronajímá. Skupina se nedávno zajímala o výstavbu distribučního centra pro společnost TNT v blízkosti letiště. Záměr, který nakonec nebyl kvůli kritice schválen, se může stát předmětem opětovného jednání mezi novými vlastníky a Jihomoravským krajem. „Uvědomujeme si, že jedině společnými silami, na základě dobrých vztahů založených na vzájemné důvěře, lze brněnskému letišti zajistit silné postavení na trhu středoevropské letecké dopravy,“ uvedl Milan Kratina z Accolade.

Změna vlastníka společnosti Letiště Brno přišla jen několik dnů po prodeji solární elektrárny Brno Solar Park, která stojí na pozemcích letiště v jeho těsné blízkosti. Podle Hospodářských novin tuto čtvrtou největší solární elektrárnu v České republice, v níž mělo podíl Letiště Brno, koupila skupina Jufa, za kterou stojí podnikatelé Jan Chrenko a Jiří Fast. Hodnota této akvizice se může podle deníku vyšplhat až na 1,7 miliardy korun.

Letiště Brno a.s. získalo v roce 2004 bez výběrového řízení správu a pronájem areálu brněnského letiště na dobu 50 let. Pro samotný Jihomoravský kraj je smlouva celkově nevýhodná. Podle expertů je však tato smlouva o pronájmu takřka nevypověditelná. Nájemce může navíc dále pozemky letiště bez souhlasu majitele podnajímat, což se stalo v případě solární elektrárny Brno Solar Park.


Boeing 737-800 společnosti Ryanair přistává na letišti v Brně (foto: KGyST/Wikimedia Commons - GFDL)

Brno-Tuřany jsou druhým největším letištěm v České republice. V loňském roce prošlo letištěm 417 tisíc cestujících a odbavilo 4150 tun nákladu. Brněnské letiště mělo úspěšnou letní sezónu, podle statistiky ACI Europe odbavilo letiště ve 3. čtvrtletí celkem 259 tisíc cestujících, což znamenalo meziroční nárůst o 16,4 procent. Aktuálně létají z Brna tři pravidelné linky – společnost BMI Regional létá do Mnichova, Ryanair na londýnské letiště Stansted a Wizz Air na londýnské letiště Luton. Samotné letiště má 150 zaměstnanců, provoz letiště pak přímo generuje dalších zhruba 450 pracovních příležitostí.

Témata