Letiště Brno zaznamenalo vloni pokles cestujících o 4 procenta

21.01.2016 - Česká republikaMezinárodní letiště v Brně dnes zveřejnilo přepravní výsledky za rok 2015. V loňském roce letiště odbavilo celkem 466 046 cestujících, což v meziročním srovnání znamená pokles o 4,1 procent. Naopak výrazný růst zaznamenalo letiště v počtu pohybů letadel, tj. v počtu startů a přistání. Tento ukazatel vzrostl vloni o více než 18 procent na celkových 38264 pohybů. Počet pohybů letadel byl nejvyšší za období posledních deseti let. Dále letiště vloni zaznamenalo mírný růst, o necelá dvě procenta, přepravené nákladu, když bylo odbaveno 4613 tun nákladu.

Přestože v počtu odbavených cestujících zaznamenalo brněnské letiště pokles, management společnosti vyjádřil spokojenost s loňskými výsledky. „Loňský rok považujeme pro Letiště Brno za úspěšný – podařilo se udržet výkony v oblasti osobní i nákladní dopravy. Za největší úspěch považujeme otevření nové pravidelné linky do Mnichova, která od poloviny listopadu spojuje šestkrát týdně Brno s bavorskou metropolí a hlavně s letištěm Mnichov, kde se nabízí řada návazných letů do celého světa,“ uvedl Tomáš Plaček, ředitel společnosti Letiště Brno.

Brno - odletová hala
Odletová hala brněnského letiště Tuřany (foto: © Letiště Brno)

Na pravidelných linkách vloni cestovalo z Brna celkem 195 tisíc pasažérů, což v porovnání s rokem 2014 bylo zhruba o tři procenta méně. Největší zájem byl o pravidelnou linku společnosti Ryanair na londýnské letiště Stansted. Touto linkou v loňském roce cestovalo 116 tisíc cestujících. Ryanair loni oslavil deset let provozování pravidelných letů do Brna. Nízkonákladová společnost Wizz Air přepravila na své lince z Brna na londýnské letiště Luton, kterou provozuje třikrát týdně, celkem 47 tisíc cestujících. Další pravidelnou linku do nizozemského Eindhovenu využilo téměř 31 tisíc cestujících.

V listopadu 2015 se nabídka pravidelných linek rozrostla o linku britské společnosti bmi regional do Mnichova, která je provozována ve spolupráci se společností Lufthansa. Do konce roku využilo tuto linku celkem 640 cestujících.

Charterové lety, které jsou spojeny především s lety do turistických destinací, využilo vloni celkem 264 tisíc pasažérů. To v porovnání s rokem 2014 byl pokles o více než sedm procent. Největšímu zájmu se těšily lety do Antalye, Burgasu a Heraklionu. Převážnou část letů zajišťovala letecká společnost Travel Service.

Témata