Česká regionální letiště nesmí odbavovat mezinárodní komerční lety

13.03.2020 - Česká republikaČeská vláda rozhodla včera na svém mimořádném zasedání v souvislosti s šířením epidemie koronaviru o vyhlášení nouzového stavu. V návaznosti na jeho vyhlášení vláda přijala sérii opatření, které mají zamezit šíření koronaviru. Mezi zavedenými krizovými opatřeními je usnesení vlády o omezeních v mezinárodní dopravě. Podle něj mohou dopravci pro mezinárodní komerční lety využívat jen mezinárodní letiště Václava Havla Praha.

Opatření se tak neblaze dotýká provozu na českých regionálních letišť, ze kterých není možné od soboty vypravovat komerční linky s cestujícími do zahraničí. Všeobecného letectví a nákladních letů z těchto letišť se opatření Vlády ČR netýká. Opatření bude platit minimálně 30 dnů.

Terminál pro cestující na mezinárodním letišti v Brně (foto: Karel x/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Letiště v Brně již díky dřívějším opatřením přišlo dočasně o linku do Milána-Bergama, nyní k ní tak přibude i linka do Londýna-Stanstedu a plánované ukončení linky do Berlína tak nastane dříve. Karlovy Vary přijdou o linku do Moskvy, na letiště Vnukovo. Pardubice přijdou o spojení do Kyjeva a Petrohradu, odloží se start sezónní linky do Alicante. Ostrava přichází od soboty o linku na londýnské letiště Stansted. Ohledně nové linky do Varšavy avizoval LOT tento týden, že plánované březnové otevření linky přesouvá na září.

Letiště se obávají těžkých ekonomických dopadů rozhodnutí vlády na jejich hospodaření. Otázkou rovněž je, zda po odvolání opatření nedojde ke snížení kapacit či zrušení některých linek. Letištím se také bude hůř vyjednávat v budoucnu s leteckými společnostmi o případných nových linkách. Význam letišť v Praze, Vídni a v Katowicích pro obsluhu cest z/do České republiky by tak mohl dále vzrůst.

Témata