Boeing 737 MAX se vrátí do pravidelného provozu již příští týden v Brazílii

05.12.2020 - Latinská AmerikaNávrat letadel Boeing 737 MAX na pravidelné linky se plánuje nejenom v USA, ale také v Brazílii. Krátce poté, co americký letecký úřad FAA podmínečně schválil návrat tohoto typu do provozu, přistoupil ke stejnému kroku i brazilský regulátor ANAC.

Boeing 737 MAX 8 brazilské společnost GOL Linhas Aéreas (foto: Formagini/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Společnost American Airlines oznámila ve stejný den, kdy bylo zveřejněno rozhodnutí FAA, že 737 MAX vrátí na pravidelné linky ještě v letošním roce. Konkrétně se tak má stát 29. prosince, kdy letouny Boeing 737 MAX poletí na lince z Miami do New Yorku na letiště La Guardia. Do 4. ledna 2021 by měla být jedna rotace denně obsluhována tímto typem.

Dlouho se zdálo, že American Airlines budou nejen první aerolinií v USA, ale i na celém světě, která letouny 737 MAX vrátí do běžného provozu. Po povolení letů v Brazílii začala však na obnovení letů pracovat také místní společnost GOL Linhas Aéreas. Nyní je pravděpodobné, že prvním leteckým dopravcem na světě, na jehož linkách začne Boeing 737 MAX opět létat, bude právě tato brazilská aerolinie.

Podle brazilského leteckého serveru Aeroin by se měly letouny 737 MAX vrátit na linky GOL Linhas Aéreas v polovině příštího týdne. Server zveřejnil seznam letů sestavený na základě žádosti společnosti u letecké úřadu ANAC. První let je naplánován na 9. prosince na 11:20 z letiště São Paulo-Guarulhos do Porto Alegre. Je pravděpodobné, že to bude vůbec první let Boeingu 737 MAX na pravidelné lince od uzemnění tohoto typu v březnu 2019.

Na tentýž den jsou dále plánovány lety 737 MAX ze São Paula do hlavního města Brasilia, Rio de Janeira a Florianopolis. Na dalších linkách GOL Linhas Aéreas by měly letouny Boeing 737 MAX létat od 18. prosince. Jedná se o linky do Goiânia, Belo Horizonte, Salvadoru a Natalu.

Boeing 737 MAX 8 registrace PR-XMA uskutečnil v listopadu první technické lety (foto: Alexandro Dias, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Oficiálně termín návratu 737 MAX společnost GOL Linhas Aéreas nekomentuje a prostřednictvím mluvčího uvádí, že se první let uskuteční v příštích týdnech. V polovině listopadu aerolinie provedla první technické lety s letounem registrace PR-XMA. Od konce listopadu se přidaly další tři letouny 737 MAX. Ve čtvrtek uskutečnila společnost první let s cestujícími. Na palubě byl šéf společnosti Paulo Kakinoff, představitelé managementu a další zaměstnanci doprovázení rodinnými příslušníky.

GOL Linhas Aéreas jsou v současnosti největší leteckou společností v Brazílii. V loňském roce aerolinie přepravila přes 36 milionů cestujících. Společnost byla založena v roce 2000 a rok později zahájila provoz na vnitrostátních linkách. V současnosti provozuje 99 letadel Boeing 737-800, 23 737-700 a ve flotile má také sedm strojů 737 MAX 8. GOL Linhas Aéreas objednaly v roce 2017 celkem sto letadel Boeing 737 MAX 8 a na další stovku mají opci.

Témata