Nízkonákladové aerolinie GOL kupují Varig

02.04.2007 - Latinská AmerikaBrazilská nízkonákladová společnost GOL koupí společnost Nova Varig. Ta vznikla z legendárních aerolinií Varig, které se v posledních letech dostaly do finanční krize, která je přivedla k bankrotu. Nova Varig v současnosti provozuje 14 letadel výhradně na brazilských linkách. Převzetí by mohlo vést k tomu, že Varig uvidíme znovu také na dálkových linkách do Evropy a USA.

Celý kontrakt mezi GOL a majoritními vlastníky společnosti VarigLog a investiční skupinou Volo má hodnotu celkem 320 miliónů dolarů. GOL zaplatí v hotovosti 98 miliónů a převezme dluh společnosti ve výši 45 miliónů. Zbytek společnost zaplatí formou vydání nových akcií, jejichž hodnota přesahuje 177 miliónů dolarů.

GOL a Varig si podle všeho zachovají vlastní identitu a budou se zaměřovat na odlišnou klientelu. První z nich zůstane u low-cost modelu, zatímco Varig se bude soustředit na lety mezi obchodními centry země. Zachován zůstane také věrnostní program, který stále zahrnuje kolem pěti miliónu klientů. Letadla budou ale vybavena jednotnou ekonomickou třídou.

Varig by se měl také vrátit na dálkové linky do Evropy a USA. Flotila společnosti by se především díky tomu měla rozrůst až na 34 letadel. Cestujícím bude umožněn transfer na domácí linky jak Varigu tak sesterské společnosti GOL. Obě společnosti by si měly zachovat i vlastní management. Spojení ještě podléhá souhlasu brazilských úřadů.

Témata