Letouny Boeing 737 MAX nesmí létat v celé EU

12.03.2019 - EvropaEvropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) dnes večer pozastavila provoz všech Boeingů 737 MAX na území Evropské unie. Směrnice EASA vstupuje v platnost dnes ve 20 hodin, poté nesmí žádný 737 MAX startovat ani být ve vzdušném prostoru EU. Směrnice se týká, jak všech provozovatelů ze zemí EU, tak i leteckých společností ze třetích států.

EASA v tiskové zprávě uvedla, že se jedná o preventivní opatření v reakci na nedělní zřícení letounu Ethiopian Airlines. Vyšetřování této nehody provádějí příslušné etiopské úřady za podpory amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB). EASA uvedla, že nabídla pomoc při vyšetřování této nehody.

Ještě před večerním vydáním směrnice EASA, rozhodly některé národní letecké úřady o pozastavení letů Boeing 737 MAX. Stalo se tak ve Velké Británii, Irsku, Německu a ve Francii. Odpoledne oznámila nízkonákladová společnost Norwegian, že dočasně přestane létat s Boeingy 737 MAX. Večer o zastavení letů s tímto letadlem informovala také největší česká aerolinie Smartwings.

Témata