EASA by měla příští týden rozhodnout o povolení Boeingu 737 MAX znovu létat

19.01.2021 - EvropaV pondělí se rozhodl kanadský regulátor povolit Boeingu 737 MAX opět návrat na kanadské nebe. Následoval tak regulátory USA a Brazílie, povolení k provozu má letadlo opět i v Mexiku. Air Canada plánuje nasadit stroj na komerční linky již od 1. února 2021.

Boeing 737 Max-8 společnosti Smartwings, únor 2018 (foto: Anna Zvereva, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Vše nasvědčuje tomu, že i Evropská agentura pro bezpečnost v letectví EASA se brzy ke kanadskému regulátorovi připojí a povolí letadlu s cestujícími návrat též i na evropské nebe. Podle vyjádření šéfa EASA, Patrika Ky, by se tak mělo stát dokonce již příští týden. V online rozhovoru pro spolek německých leteckých časopisů Ky uvedl, že vylepšení výrobce splňují požadavky evropského regulátora na bezpečnost. Navíc nutno dodat, že na podzim zkoumala EASA tato vylepšení Boeingu v Kanadě společně právě s kanadským regulátorem.

Pokud opravdu dostane Boeing 737 Max příští týden povolení k provozu i v Evropě, stane se tak po dlouhých 22 měsících od uzemnění typu po dvou tragických haváriích tohoto typu, které stály celkem 346 lidských životů.

Témata