Blue Air čelí vážným problémům

12.10.2010 - EvropaRumunská nízkonákladová společnost Blue Air se potýká s vážnými finančními problémy. Společnosti Carpatair a Service Excellence Solutions se rozhodly soudně vymáhat na jaře údajně nesplacené pohledávky. V pátek 8. října soud v Bukurešti uznal dluhy Blue Air a zahájil vůči společnosti insolvenční řízení. Žádost Blue Air o zastavení řízení soud zamítl. Podle rumunského tisku se společnost hájí tím, že soudně vymáhané pohledávky již dříve uhradila.

Letošní letní sezóna nevyšla společnosti Blue Air tak, jak si původně plánovala. Dosavadní příjmy zůstaly na úrovni loňského roku, což je výrazně za původními očekáváními. Vedení společnosti proto rozhodlo v srpnu, že přistoupí k restrukturalizaci firmy. Již v průběhu srpna Blue Air zastavil některé mezinárodní linky z menších rumunských měst. V polovině září se společnost stáhla z Larnaky, kde bázovala jeden letoun, se kterým operovala přímé lety z Kypru. V září Blue Air rovněž zrušil své linky z Bukurešti do Lisabonu do Lisabonu, Soluně a Vídně.

V rámci restrukturalizace společnost vrátila pronajimatelům pět z jedenácti letadel a propustila okolo 300 zaměstnanců. V meziročním porovnání je současná nabízená kapacita nižší až o 40 procent. Restrukturalizace společnosti by měla být ukončena v listopadu. Před několika dny spustil Blue Air prodej výrazně levných letenek na příští letní sezónu. Podle informací rumunského tisku společnost prodala během jednoho dne milion letenek za což inkasovala 700 tisíc eur. V tomto směru tato akce až nápadně připomíná výprodeje SkyEurope Airlines.

Témata