Blue Air vrátí peníze cestujícím za zrušené lety jen v případě obnovení provozu

20.09.2022 - EvropaRumunská nízkonákladová aerolinie Blue Air uvedla, že vrácení peněz cestujícím za zakoupené letenky je možné jen v případě znovuobnovení provozu. Samotné obnovení letů je vzhledem k současné finanční situaci aerolinie podmíněné vstupem nového investora. Podle rumunských médií společnost v současnosti jedná se dvěma zahraničními investory.

Společnost v tiskové zprávě uvedla, že zrušením letů bylo postiženo přibližně 230 tisíc cestujících, což by mělo představovat okolo 77 tisíc rezervací.

Cestující, kterým byl zrušen let kvůli současnému přerušení provozu, mohou podle pravidel Blue Air požádat o změnu letu na jiný dostupný termín, připsání hodnoty letenky s bonusem 25 % na kredit nebo vrácení peněz. Řadě cestujících se poslední varianta jeví v současné situaci nejjistější. Přestože mají nárok na vrácení peněz za zrušené lety, tak jejich výplata neprobíhá.

Boeing 737-800 společnosti Blue Air (foto: Blue Air)

Společnost Blue Air nečekaně 6. září přerušila všechny své lety z/do Rumunska poté, co rumunské úřady jí zablokovaly účty kvůli nezaplaceným pokutám. Lety měly být přerušeny nejdříve do 12. září, později aerolinie informovala, že k obnovení letů dojde až 10. října. Blue Air však stále trvá na tom, že jedná o přerušení a ne ukončení provozu.

Finanční situace Blue Air však není dobrá. O tom svědčí to, že společnost uvedla, že nemá finance na zaplacení paliva a dalších provozních nákladů. Nedostatek hotovosti zdůvodnila tím, že zpracovatelé plateb začali blokovat platby za letenky a dodavatelé služeb vyžadují hotovost předem. Přesto společnost uvedla, že ohledně svého návratu obdržela podporu od několika letiště včetně zahraničních.

Je zřejmé, že obnovení letů Blue Air zcela závisí na vstupu silného investora. Společnost je pro něj zajímavá svou pozicí na trhu a značkou. Konkurence však nespí a snaží se rychle vyplnit prostor uvolněný po Blue Air. Jedná se zejména o maďarskou nízkonákladovou aerolinii Wizz Air, která oznámila expanzi v Bukurešti včetně otevření linky do Prahy.

Témata