Blue Air musí přerušit všechny lety na rumunská letiště

06.09.2022 - EvropaPodle rumunských médií nízkonákladová aerolinie Blue Air přerušuje do pondělí 12. září všechny své lety z/do Rumunska. Zrušení se také dotýká také letů společnosti mezi Prahou a Bukureští. Společnost byla nucena k tomuto kroku přistoupit poté, co jí rumunské státní orgány dnes zmrazily bankovní účty. Podle rumunského ministra životního prostředí Tánczose Barny dlužila společnost k dnešnímu dni národnímu fondu životního prostředí 2,28 milionu lei, což odpovídá částce okolo 470 000 eur. Podle Barny je obstavení účtů v souladu se zákonem, neboť podle něj je společnost již déle v platební neschopnosti.

V červenci rumunský úřad pro ochranu spotřebitelů Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) vyměřil Blue-Air pokutu ve výši dvou milionů eur za zrušení více než 11 tisíc letů v období mezi 30. dubnem 2021 až 30. dubnem 2022. Úřad rovněž rozhodl, že společnost Blue Air by měla do deseti dnů vrátit zákazníkům 66,5 milionu lei (zhruba 337 milionů korun) za letenky na těchto zrušených letech.

Před několika dny šéf agentury ANPC, Horia Constantinescu, veřejně vyzval k bojkotu společnosti Blue Air. To mu „vyneslo“ trestní oznámení ze strany Blue Air. Podle společnosti tyto události vedly ke ztrátě prodejů letenek ve výši 5 miliónů euro a ke tlaku dodavatelů o přednostní uhrazení jejich pohledávek. Podle Blue Air poslední události odradily dva vážné zájemce o kapitálový vstup do společnosti, o níž je v Rumunsku veřejným tajemstvím, že její hospodaření je v posledních měsících značně napjaté.

Boeing 737-800 společnosti Blue Air na letišti ve Varšavě, září 2017 (foto: Janusz Jakubowski/Wikimedia Commons, CC-BY-2.0)

Přerušení letů Blue Air zaskočilo dnes v podvečer větší množství cestujících na mezinárodním letišti Henriho Coandy v Bukurešti, kdy společnost zrušila přibližně dvacet letů plánovaných do konce dne. Pasažéři se dozvěděli o zrušení plánovaných letů až z rumunských médií. Přestože dnes Blue Air na svém webu informuje o uzavření dohody o code-sharingu s rumunskou regionální aerolinií AirConnect, informace o zastavení letů dosud zcela chybí. Společnost se o zprávu „nepodělila“ ani na sociálních sítích, na Facebooku je posledním postem upoutávka na slevu 25 % na všechny lety do srpna 2023.

Dění nejbližších dnů ukáže, jak moc vážně ohrožena je budoucnost této rumunské nízkonákladové aerolinie. Zdá se, že nečekané zastavení provozu zaskočilo i rumunské státní orgány, které nyní musí řešit situaci cestujících Blue Air na letištích doma i v zahraničí.

Témata