Blue Air dostal od rumunských úřadů další pokutu za rušení letů

11.10.2022 - EvropaRumunská nízkonákladová aerolinie Blue Air dostala minulý týden od rumunského úřadu na ochranu spotřebitelů APNC pokutu ve výši 10 milionů lei (v přepočtu 49,7 milionů korun) za rušení svých letů v období od 15. června do současnosti. Podle úřadu se zrušení letu dotklo přes 150 tisíc cestujících z 23 zemí EU.

Šéf APNC Horia Constantinescu kritizoval Blue Air za propagační kampaně, ve kterých nabízí letenky za zvýhodněné ceny a následně lety ruší, přičemž peníze cestujícím nevrací. Podle něj se jedná o nekalé obchodní praktiky, které společnost opakovaně i přes upozornění opakovaně provádí. Blue Air vydal tiskovou zprávu, ve které uvedl, že na Constantinescu podává trestní oznámení kvůli zveřejnění nepravdivých informací s cílem poškodit společnost a zabránit obnovení jejího provozu.

Boeing 737 MAX 8 v barvách Blue Air. Tyto letouny si po zastavení provozu převzaly leasingové společnosti (foto: Blue Air)

Jedná se o další pokutu, kterou APNC pokutoval Blue Air za rušení letů. Předchozí pokutu ve stejné výši udělil tento úřad v polovině července za rušení letů v období mezi dubnem 2021 a dubnem 2022. APNC zároveň tehdy rozhodl, že společnost má vrátit zákazníkům 66,5 milionu lei (zhruba 337 milionů korun) za letenky na těchto zrušených letech.

Poté, co Blue Air neuhradil červencovou pokutu ve stanoveném termínu, přistoupily rumunské státní orgány 6. září k zmrazení bankovních účtů společnosti, což vedlo k zastavení letů. Zprvu byly zastaveny jen lety Blue Air z a do Rumunska, další den byly zastaveny všechny lety.

Původně management Blue Air předpokládal, že lety budou obnoveny během několika dnů, nakonec však oznámil termín obnovení provozu 10. října 2022. Začátkem tohoto měsíce však společnost přiznala, že v tomto termínu není schopna obnovit lety. Podle svého prohlášení jedná se dvěma potencionálními investory, věřiteli a rumunskou vládou o obnovení provozu.

Témata