Air Berlin vystoupil z AEA

22.04.2015 - EvropaDruhá největší německá aerolinie Air Berlin oznámila vystoupení z Asociace evropských leteckých společností (AEA). Stalo se tak jen několik dnů poté, co vyšlo najevo, že British Airways a Iberia ukončily členství v této organizaci ke konci března. Důvodem vystoupení Air Berlin jsou protekcionistické snahy některých členů AEA, které se snaží omezit konkurenci dopravců ze zemí Perského zálivu.

Podle generálního ředitele Stefana Pichlera je AEA řízena některými společnostmi, které se zoufale snaží postavit kolem Evropy zeď. V souvislosti s omezením konkurence blízkovýchodních dopravců se nejčastěji mluví o Air France-KLM a Lufthanse, které dříve vyzvaly Evropskou komisi k přijetí opatření pro zachování poctivé soutěže na trhu. Podle Pichlera naopak liberalizace letecké dopravy vede ke konsolidaci v oboru a přináší nové inovativní obchodní modely, ze kterých profitují cestující.

Air Berlin / Etihad Airways livery
Livery Air Berlin upozorňující na partnerství s Etihad Airways (foto: Etihad Airways)

Největším akcionářem Air Berlin jsou Etihad Airways ze Spojených arabských emiratů, které vlastní téměř 30 procent akcií. Arabský dopravce ztrátovou německou aerolinii v minulosti několikrát podpořil. Prohlubující se spolupráce obou leteckých společností zejména v oblasti code-sharingu se stává v Německu politickým tématem. Koncem loňského roku Lufthansa kritizovala povolení code-sharingu Air Berlin a Etihad Airways. Týdeník Der Spiegel před časem informoval, že německé ministerstvo chce sdílení kódů obou dopravců omezit tak, aby odpovídalo mezistátní letecké dohodě. Na základě této dohody mohou dopravci ze Spojených arabských emirátů létat jen do Frankfurtu, Mnichova, Hamburku a Düsseldorfu. Kód Etihad Airways se však objevuje v současnosti i na linkách Air Berlin do Stuttgartu a Berlína.

Štítky