Na Islandu zadrželi kvůli dluhům letadlo Air Berlin

21.10.2017 - EvropaV noci ze čtvrtka na pátek byl na mezinárodním letišti v Keflaviku zadržen Airbus A320 (D-ABDX) německé společnosti Air Berlin. Stalo se tak na pokyn společnost Isavia, která toto a další islandská letiště provozuje. Letoun Air Berlin přiletěl do Reykjaviku na lince AB3928 ve 22:35. Zpět do Dusseldorfu měl letoun startovat krátce po půlnoci. Kvůli znemožnění odletu byl zpáteční let nakonec zrušen.

Kvůli zrušení letu krátce uvázlo na Islandu zhruba 70 cestujících. Air Berlin se podařilo situaci rychle vyřešit, když cestující přepravil jiným letem z Reykjaviku do Berlína a odtud do cílové destinace.


Air Berlin - Airbus A320 (foto: Andy Michell/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Podle Isavia dluží Air Berlin na letištních poplatcích, které byly splatné v srpnu. Podle tiskového mluvčího má Air Berlin řádně uhrazeny všechny platby po vyhlášení insolvence a případné pohledávky z doby před vyhlášením insolvence musí letiště přihlásit u konkurzního správce, na což byl provozovatel letiště několikrát upozorňován. „Současné jednání letištní společnosti je jasně protiprávní. Není akceptovatelné a poškozuje cestující Air Berlin,“ uvedl dále mluvčí společnosti.

Zadržovaný Airbus A320 stále stojí na letišti Keflavik. Jedná se údajně o první zadržení takto velkého letadla v historii letiště. Samotný letoun však není ve vlastnictví Air Berlin, ale leasingové společnosti BOC Aviation ze Singapuru.

Air Berlin již dříve oznámil, že příští týden ukončí pravidelný provoz. Poslední let je plánován na pátek 27. října na lince AB6210 z Mnichova do Berlína. Lufthansa převezme za 210 milionů eur leasing 81 ze 134 letadel a zaměstná okolo 3000 pracovníků Air Berlin. Jednání s britskou nízkonákladovou aerolinií easyJet, která má zájem o převzetí 25 letadel, podle německého tisku stále probíhají.

Štítky