Ryanair má zájem o převzetí Air Berlin

23.08.2017 - EvropaVčera se objevil nečekaný zájemce o převzetí Air Berlin jako celku. Po podnikateli Hansi Rudolfu Wöhrlovi projevila zájem také nízkonákladová společnost Ryanair. Agentura Reuters citovala šéfa aerolinie Michaela O’Learyho, který uvedl, že Ryanair by měl zájem o převzetí celé společnosti Air Berlin. Nicméně nejdřív by se chtěl podrobněji seznámit s finančními výsledky německého dopravce. Podle O’Learyho není jasné, jak daleko pokročila restrukturalizace Air Berlin, kolik je ztráta společnosti a také proč je Air Berlin ztrátový na trhu, kde Ryanair vydělává.

Air Berlin - Dash Q400
Bombardier Dash Q400 (foto: © Air Berlin)

Scénář kompletního převzetí Air Berlin naráží na nesouhlas v německých vládních kruzích. „Model Air Berlin jako samostatné aerolinie ztroskotal,“ uvedl tento týden Matthias Machnig, státní tajemník spolkového ministerstva hospodářství, v reakci na zájem německého podnikatele Hanse Rudolfa Wöhrla. Spolková ministryně hospodářství Brigitte Zypries dříve uvedla, že by uvítala, kdyby větší část Air Berlin převzala Lufthansa.

Druhá největší německá aerolinie Air Berlin požádala 15. srpna soud o vyhlášení platební neschopnosti. Stalo se tak poté, co hlavní akcionář Etihad Airways odmítl zaslat další finanční podporu. Letový provoz se podařilo udržet jen díky překlenovacímu úvěru ve výši 150 mil. eur, který poskytla německá vláda.

Štítky