Aeroflot využil možnosti odkoupit pronajatá letadla Airbus A330

14.05.2022 - EvropaPodle agentury Reuters, ruská letecká společnost Aeroflot v pátek oznámila, že v rámci plnění smluvních závazků koupila od zahraničních leasingových společností osm letadel Airbus A330. Aeroflot neupřesnil, od kterých firem si letadla pronajal, ani částku, kterou na nákup letadel vydal. Nákup by však mohl být snahou o udržení dobrých vztahů s pronajímateli využitím výjimky ze sankcí Evropské únie vůči Rusku v souvislosti s finančním leasingem letadel - tato výjimka totiž umožňuje nákup letadla po skončení leasingu.

Airbus A330-300 s registrací VQ-BQZ společnosti Aeroflot, duben 2014 (autor: aeroprints.com, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)

Ve snaze přimět Rusko k ukončení války na Ukrajině uvalily západní země na Rusko tvrdé sankce. Západní sankce donutily pronajímatele vypovědět smlouvy o pronájmu letadel. Avšak Rusko reagovalo zakázem svým leteckým společnostem letadla vrátit a umožnilo jim zapsat letadla do ruského rejstříku. Z mezinárodního hlediska se však jedná o duplicitní registraci letadel, což odporuje mezinárodním normám. Tato letadla tak de-facto nesmí opustit ruský vzdušný prostor. V Rusku uvízlo od konce února více než 400 letadel pronajatých od západních leasingových firem. Leasingové firmy se tak obrátily na pojišťovny, aby se pokusily získat zpět alespoň část ztracené hodnoty v zadržených letadlech. Největší nárok vznesla irská společnost AerCap, která pojišťovny žádá o 3,5 miliardy dolarů za zhruba 100 uvízlých letadel.

Témata