AerCap žádá pojišťovny o náhradu škody 3,5 miliard dolarů za svá letadla zcizená v Rusku

02.04.2022 - EvropaV pondělí 28.3. vypršela lhůta, ve které měly ruské letecké společnosti vrátit pronajatá letadla západním pronajímatelům. Těm ukončení pronájmu letadel do tohoto termínu nařídily sankce Evropské unie vůči Rusku s cílem přimět tamní představitele, aby co nejrychleji ukončili válečné operace na území Ukrajiny.

Celkově měli zahraniční majitelé v době uvalení sankcí v Rusku pronajato 515 letadel v celkové hodnotě 10 miliard dolarů. Tato letadla byla většinou zapsána v bermudském nebo irském rejstříku. Z důvodu zákazu dodávek náhradních dílů pro letadla do Ruska nebo dodávek servisních prací pozastavili tamní reguátoři těmto letadlům osvědčení letové způsobilosti, což obvykle znamená, že by tato letadla měla být uzemněna. Rusko však mezitím vydalo zákon, který ruským leteckým společnostem umožňuje duplicitní zápis do ruského rejstříku. O způsobilosti letadel létat tak má rozhodnout ruský regulátor. To však odporuje veškerým zvykolstem a duplicitní zápis do ruského rejstříku by znamenal de-facto státem posvěcené zcizení letadla. Navíc tento duplicitní záznam by byl ignorován v zahraničí snad s výjimkou Běloruska nebo Kyrgyzstánu a letadlo by tak ve třetí zemi mohlo být zabaveno a být předáno původnímu majiteli. Proto ruské letecké společnosti s tímto krokem váhají. Některé dobrovolně a některé nedobrovolně musely ve třetích zemích navrátit svá pronajatá letadla svým majitelům. Podle čtvrtečního vyjádření zástupce ruského premiéra, Jurije Borisova, Rusko dosud opustilo takto 78 pronajatých letadel a nyní jich zbývá v Rusku 437. Podle Borisova Rusko plánuje letos podpořit své letecké společnosti dotacemi v celkové výši přes 100 miliard rublů. Podle Borisova pronajatá letadla už v Rusku zůstanou a ruské společnosti za ně mají západním pronajímatelům dál hradit pravidelné splátky. Páteční dekret prezidenta Putina jim dokonce umožňuje platit splátky do zahraničí za pronajatá, ale nenavrácená letadla, v ruských rublech podle směnného kurzu vyhlašovaného ruskou centrální bankou. Tento krok se samozřejmě jejich západním majitelům hrubě nelíbí a mnozí z nich považují svá letadla v Rusku za zcizená.

Nejvíce exponovaný pronajímatel letadel, irský AerCap, měl k 31.12.2021 u ruských leteckých společností pronajato 135 letadel a 14 náhradních motorů. Do uplynutí pondělní nejzašší lhůty ukončení pronájmu letadel ruským leteckým společnostem se společnosti AerCap podařilo převzít zpět 22 pronajatých letadel a 3 náhradní motory. Jak oznámil tento týden akcionářům finanční ředitel společnosti AerCap, Peter Juhas, výše uvízlého majetku firmy v Rusku byla vyčíslena na 5% hodnoty majetku firmy. Vzhledem k tomu, že AerCap považuje tento svůj majetek od pondělí za zcizený, oznámili zástupci společnosti ve středu pojistitelům pojistnou událost ve výši 3,5 miliardy dolarů.

Výkonný ředitel pojišťovny Lloyd's John Neal minulý týden agentuře Bloomberg uvedl svůj odhad, že odpovědnost pojistitelů bude omezena na 10 až 15 % této částky. Experti v oboru očekávají před výplatou pojistného plnění ještě dlouhé licitace, náročné právní a zdlouhavé soudní bitvy.

Airbus A320 společnosti Aeroflot, duben 2009 (autor: Alexandr Markin, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Peter Juhas dále uvedl, že podle účetních pravidel nemusí být uznány žádné pohledávky ze sporných pojistných událostí, a očekává, že pojistitelé budou bojovat o jejich neuznání nebo ponížení "vzhledem k velkým částkám, o které se jedná v celém odvětví". AerCap tak může být nucen odepsat celou částku v prvním čtvrtletí roku 2022 a poté vykázat případné pojistné náhrady jako ostatní výnosy, řekl finanční ředitel. Peter Juhas dále uvedl, že nebýt těchto událostí v Rusku, tak se celosvětově vyvíjejí příjmy společnosti nadmíru dobře. Nejnověji uzavřel AerCap v pátek 1.4. smlouvu o pronájmu dalších 12 letadel se společností ITA Airways. ITA si u společnosti AerCap nově pronajme dalsích 10 Airbusů A320neo a 2 Airbusy A330neo.

AerCap je po nedávné akvizici konkurenta GECAS uzavřené v listopadu 2021 největším světovým pronajímatelem letadel. V jeho vlastnictví je přes 2000 letadel, 900 náhradních leteckých motorů a 300 vrtulníků. Přes dalších 400 letadel má společnost objednáno u výrobců letadel. Celkový majetek společnosti se pohybuje okolo 75 miliard dolarů. Akcie společnosti AerCap reagovaly minulý týden na popisované události 10-15%tním poklesem a obchodují se na burze v New Yorku aktuálně na úrovni okolo 50 dolarů za akcii.

Témata