V USA sílí tlak na posílení ochrany cestujících v letecké dopravě

27.09.2022 - USA & KanadaAmerické ministerstvo dopravy (USDOT) v pondělí navrhlo závazné opatření, které by přinutilo letecké společnosti zveřejnit poplatky za zavazadla, změny letenek a rodinná místa již při prvním zobrazení nabízené letenky. Jedná se o poslední z řady pravidel, která Bidenova administrativa navrhla s cílem posílit ochranu spotřebitelů v letecké dopravě. "Moje administrativa se také snaží přitvrdit proti leteckým společnostem," řekl prezident Joe Biden na pondělním zasedání své rady pro hospodářskou soutěž. "Měli byste znát plnou cenu letenky hned na začátku srovnávání, kam - s jakou leteckou společností poletíte, abyste si mohli vybrat letenku, která je pro vás skutečně nejvýhodnější."

Minulý měsíc řekl ministr dopravy USA Pete Buttigieg agentuře Reuters, že pravidla leteckých společností potřebují "osvěžit". Buttigieg naléhal na letecké společnosti, aby zlepšily služby zákazníkům po desítkách tisíc zrušených a zpožděných letů v letošním létě. Vláda USA také pohrozila novými pravidly, pokud letecké společnosti nezajistí, aby malé děti mohly sedět s rodiči.

Letos v srpnu kritizovalo letecké společnosti a USDOT 36 státních generálních prokurátorů a vyzvalo k zavedení nových pravomocí k vyšetřování stížností spotřebitelů z řad leteckých společností. "Američané jsou oprávněně frustrováni tím, že federální vládní agentury pověřené dohledem nad ochranou spotřebitelů u leteckých společností nejsou schopny nebo ochotny pohnat letecký průmysl k odpovědnosti a rychle vyšetřovat stížnosti," uvedli státní zástupci.

Bílý dům, sídlo prezidenta USA, prosinec 2001 (autor: Susan Sterner, Wikimedia Commons)

Témata