Nad USA byly sestřeleny neznámé objekty

13.02.2023V neděli sestřelila stíhačka F-16 americké armády další neidentifiovatelný létající objekt, který ve vzdušném prostoru USA mohl ohrozit civilní letadla. Pohyboval se ve výšce 6 kilometrů. K sestřelu došlo nad jezerem Huron ve státě Michigan. Neznámé létající objekty nad Severní Amerikou v několika posledních dnech matou USA i celý svět.

Pro bezpečnost USA však mohly být rizikem i případné monitorovací schopnosti objektu. Proto dal prezident Joe Biden příkaz k jeho sestřelení. V pátek a v sobotu došlo k sestřelům dalších dvou neidentifikovatelných létajících objektů. Jeden byl sestřelen u pobřeží amerického státu Aljaška, druhý nad severem Kanady. Není jasné o jaké předměty šlo, odkud pocházely a co bylo jejich cílem. Více odpovědí by mělo přinést nalezení jejich trosek. To je však zatím velmi obtížné.

Nabízí se jistá spojitost s událostí z minulého týdne, kdy americké letectvo sestřelilo u pobřeží Jižní Karolíny čínský balón podezřelý ze špionáže vojenských zařízení. USA obviňují Čínu z provozování rozsáhlého špionážního programu, který je zaměřen hned na více než 40 zemí na 5 kontinentech. Jenže na rozdíl od naposledy sestřelených objektů letěl čínský balon ve výšce asi 18 kilometrů, tedy výš než kde létají dopravní letadla. Navíc byl velký jako dva až tři autobusy a byl tedy zjistitelný i pouhým okem.

Poslední tři objekty však byly mnohem menší a letěly v menší výšce. Jejich původ nebyl dosud zcela jasně prokázán. Představitelé Pentagonu uvedli, že po sestřelení čínského balonu americká armáda pozorněji sleduje americký vzdušný prostor, a to i ve velkých výškách. To alespoň částečně vysvětluje poslední nálezy těchto objektů. Dosud se ještě nikdy nestalo, aby americká armáda musela sestřelit létající objekty v americkém vzdušném prostoru. Teď se tomu najednou stalo čtyřikrát během osmi dnů.

Stíhačka F-16 před přistáním na základně Nellis u Las Vegas, leden 2012 (autor: United States Air Force, Wikimedia Commons, public domain)

Témata