Kvůli problémům s IT systémem FAA byla všechna letadla v USA na 90 minut uzemněna

11.01.2023 - USA & KanadaV USA bylo dnes zpožděno více než 8200 letů a více než 1200 letů bylo zrušeno. A jejich počty dále narůstají. Příčinou byl podle amerického ministra dopravy dominový efekt po 90 minutovém výpadku systému zasílání varovných zpráv "Notices to Air Missions" (NOTAM), jehož provoz má na starosti americký letecký regulátor, FAA.

Ministr Pete Buttigieg vyloučil kybernetický útok. Podle něj v úterý odpoledne kolem 15:30 východoamerického času došlo k problémům a odpojení hlavního systému a aktivaci záložního systému NOTAM. Jenže jeho provoz se ukázal jako problematický a tak FAA ve středu v 7:30 ráno východoamerického času rozhodla o restartování celého IT systému. Současně zakázala všem letadlům na všech amerických letištích startovat. Přistávat bylo umožněno. Tento stav trval do 9:00 hodiny ráno. Jenže tento celoamerický výpadek narušil leteckým společnostem plány, stejně jako přesně naplánované směny posádek. Také naplněné limity maximálních kapacit největších letišť přispěly k chaotické situaci. Výsledkem pak byla vlna nejen zpožděných, ale i zrušených letů, která se projevuje i během dalších hodin dnešního dne. Úředníci FAA přirovnávají důsledek dnešního uzemnění k situaci po teroristických útocích z 11. září 2001.


letadla čekající na letišti v Denveru na vzlet, prosinec 2017 (autor: Jeffrey Beall, Wikimedia Commons, CC-BY-4.0)

Letecké společnosti doufají, že se jim během zítřka podaří obnovit běžný provoz. Během krátké doby se tak mohli cestující i letecké společnosti v USA přesvědčit, jak podceňované jsou používané IT systémy nutné k chodu leteckého průmyslu. Nedávno byl pod palbou kritiky veřejnosti zastaralý IT systém společnosti Southwest Airways pro plánování posádek, což vedlo k vlně rušení letů i dlouho po odeznění extrémního počasí se sněhovými bouřemi a velkých mrazů. Podle interního zdroje budou stát kompenzace cestujícím Southwest okolo 725 miliónu dolarů - mnohonásobně více než kolik by stála včasná implementace nového robustního ERP IT systému...

Témata