Senátoři chtějí zákaz přistávat v USA pro dopravce přelétávající nad Ruskem

27.02.2023 - USA & Kanada



Dva američtí senátoři, Robert Menendez a James Risch požadují, aby americká vláda zasáhla proti zahraničním leteckým společnostem, kteří při letech do Spojených států prolétají vzdušným prostorem Ruska. Podle jejich návrhu by tito dopravci již neměly mít povoleno přistávat na amerických letištích. Oba senátoři vyzvali amerického prezidenta Joea Bidena, aby vydal nařízení, které by tento zákaz zavedl.

Boeing 747-8I společnosti Air China (ilustrační foto: Eric Salard/Flickr - CC BY-SA 2.0)

Podle názoru těchto senátorů jsou společnosti využívající ruský vzdušný prostor zvýhodněny oproti americkým dopravcům. Mohou totiž letět přímější trasou, která znamená značné úspory času a paliva. Týká se to zejména čínských leteckých společností, které při letech z Pekingu, Šanghaje, Hongkongu a dalších čínských měst do Spojených států přelétají nad Ruskem.

Vedle čínských leteckých dopravců by se případné zavedení opatření dotklo také dopravců z oblasti Perského zálivu. Společnost Emirates přelétává nad Ruskem například při letech z Dubaje do Los Angeles, Houstonu nebo Seattlu. Je pravděpodobné, že tyto společnosti by nechtěly přijít o možnost létat do Spojených států a začaly by tak Rusko oblétat.

Vedle konkurenční výhody čínských společností jsou zmiňovány také obavy o bezpečnost amerických občanů, kteří mohou být na palubách letadel přelétávajících přes Rusko. Senátoři se odvolávají na sestřelení letu MH17 a také nucené odklonění letu Ryanair do běloruského vzdušného prostoru.

Rovněž v Evropě se začínají objevovat názory na zvýhodnění leteckých dopravců využívajících ruský vzdušný prostor oproti evropským, které Rusko musí oblétat. Týká se to asijských zejména čínských leteckých společností. Zatím se však neobjevily snahy zakázat těmto dopravcům přistávat na evropských letištích.

Trasa letu Emirates z Dubaje do amerického Dallasu (zdroj: Flightradar24)

Témata