Letoun Ryanairu byl nucen přistát v Minsku, na palubě byl kritik režimu

23.05.2021 - EvropaDnešní let FR4978 společnosti Ryanair musel nečekaně nouzově přistát v běloruském Minsku. Boeing 737-800 s polskou registrací SP-RSM operovaný Ryanair Sun odstartoval v 10:10 z athénského mezinárodního letiště k pravidelnému letu do litevského Vilniusu. Na palubě letadla byl také běloruský disident a novinář Raman Pratasevič, který žije v exilu. Bělorusko jej dříve obvinilo z terorismu a vydalo na něj zatykač.

Trasa letu FR4978 nad Běloruskem, jak jej zaznamenal Flightradar24 (zdroj: Flightradar24)

Když byl letoun ve vzdušném prostoru Běloruska, obdržela posádka informaci, že na palubě letadla je bomba. Následně posádka vyhlásila stav nouze. Některé zprávy uvádějí, že na palubě došlo ke konfliktu mezi cestujícími a posádkou. Podle běloruského serveru tvr.by byl o celé události informován běloruský prezident Alexandr Lukašenko, který nařídil, aby letoun přistál v Minsku.

K Boeingu 737 tak byla vyslána stihačka MiG-29, která letoun dostihla v těsné blízkosti bělorusko-litevské hranice. Odtud jej eskortovala na mezinárodní letiště v Minsku, kde ve 12:48 místního času Boeing 737 přistál. Po přistání cestující opustili letadlo a na palubu vstoupila policie za účelem prohledání letadla. Raman Pratasevič byl na letišti v Minsku zatčen na základě běloruského zatykače. Podle běloruských úřadů bylo na palubě celkem 123 cestujících. Jak je zřejmé z fotografií z Minsku, byly z letounu vyložena všechna zavazadla, které byly prověřeny cvičenými psy.

Běloruská opozice tvrdí, že nahlášení bomby bylo smyšlené s cílem donutit přistát letoun v Minsku a zatknout Prataseviče, kterému podle běloruských zákonů hrozí až trest smrti. Pokud by se tato podezření potvrdily, jednalo by se ze strany běloruského režimu o bezprecedentní a velmi znepokojivý akt v rámci mezinárodní letecké dopravy.

Na vynucené přistání letounu Ryanair Sun v Minsku zatím ostře reagoval litevský prezident Gitanas Nauseda, který apeloval na NATO a EU, aby na kroky Běloruska ostře reagovalo. Podle něj tato akce znamená hrozbu pro mezinárodní leteckou přepravu.

Po zhruba sedmi hodinách na letišti v Minsku bylo letounu povoleno odletět. Ve 20:47 místního času stroj Ryanair Sun odstartoval k letu do Vilniusu, kde ve 21:25 bezpečně přistál. Pozdě večer pak vydala společnost Ryanair toto prohlášení:

Témata