V USA a Kanadě bojují s extrémní zimou a s velkým množstvím zrušených a zpožděných letů

24.12.2022 - USA & KanadaZatímco u nás vánoční obleva roztála poslední zbytky sněhu, v severní Americe udeřila zima naplno i s hustým sněžením, silným větrem a nízkými teplotami. Mohutné zimní bouře narušily provoz letišť po celých Spojených státech a Kanadě. Jedna z bouří zasáhla severozápad USA, druhá řádila na severovýchodě. Chicago hlásí velmi nízké teploty s extrémy pod -30 stupňů Celsia. Desítkám tisíc cestujících se tak zkomlikovala cesta na vánoční svátky nebo na dovolenou.

V pátek počet zrušených letů kulminoval - jen v USA to bylo 5700 zrušených letů o den dříve 2700 letů a na sobotu 24. prosince již bylo předem zrušeno dalších 1000 letů. Dalších 11300 letů bylo podle agentury Reuters zpožděno ve čtvrtek, 10400 v pátek. Průměrné zpoždění letů v pátek se pohybovalo kolem 3 hodin. Nejvíce postiženým letištěm bylo letiště v Portlandu, kde bylo zrušeno 70% letů. Nejpostiženější leteckou společností byla Alaska Airlines s 64% zrušených letů.

Problémy hlásí také železniční dopravce Amtrak, který zrušil desítky vlaků. Také dálnice, zejména na Středozápadě se potýkaly s dlouhými zpožděními kvůli sněhovému počasí nebo haváriím a úřady v některých částech Indiany, Michiganu, New Yorku a Ohia vyzvaly řidiče, aby se vyhnuli nedůležitým cestám.


De-icing letadla Airbus A320 společnosti Air Canada, leden 2004 (autor: Alexcaban, Wikimedia Commons, public domain)

Témata